Henn Vilbaste

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Henn Vilbaste. Foto: perearhiiv

Henn Vilbaste (17. detsember 1932 – 3. mai 1993) oli looduskaitsja, metsamees, ornitoloog ja jõhvikaaretaja.

Lõpetas Eesti Põllumajanduse Akadeemia 1957. aastal metsamajandusinsenerina.

Oli 1957 Tarvastu abimetsaülem, 1957–61 Kaansoo metsaülem, 1961–63 Matsalu Riikliku Looduskaitseala teadustöötaja, 1963–93 Nigula Riikliku Looduskaitseala direktor. Käivitas tihaslaste laiaulatuslikuks vaatlemiseks ja rõngastamiseks projekti „Operatsioon „Parus””. Rajas 1969. aastal rändlindude uurimiseks Kabli linnujaama. Tema eestvõtmisel ühines Eesti rahvusvahelise lindude rände uurimise programmiga „Operatsioon Baltika” (1970) ja roostikulindude rõngastamise programmiga „Acroprojekt” (1984). Kaasas linnuvaatlemisse ja rõngastamisse sadu linnuhuvilisi. Kuulus Lindude Rände Uurimise Balti Komisjoni. Tema juhtimisel rajati sookaitsealade võrgustik ja loodi jõhvikasoode kaitsmise teoreetilised alused ning inventeeriti 1965–72 jõhvikasoid, tegi ettepaneku Soomaale rajada rahvuspargi. Ta oli ammendatud freesturbaväljadel jõhvika kasvatamise metoodika loojaid (selle alusel rajati jääkrabadesse 276 ha jõhvikakultuure) ja jõhvika geenifondi kaitseks ning aretustööks tarviliku jõhvikakollektsiooni (sisaldas 760 vormi) koostajaid.

Aretanud koos abikaasa Juta Vilbastega 6 jõhvikasorti (Nigula, Maima, Kuresoo, Soontagana, Tartu, Virussaare) ja loonud metoodikad, mille kohaselt saab jõhvikakultuure rajada külvi teel ning suurendada jõhvikaseemnete idanevust.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Gustav Vilbaste ja Ellen Vilbaste poeg, tema vend Juhan Vilbaste oli entomoloog. Abikaasa Juta Vilbaste on jõhvikaaretaja. Poeg Enn Vilbaste on ornitoloog, looduskaitsja ja Eesti majanduspiiri kaitsja, tütar Kristel Vilbaste on loodusajakirjanik.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

ENSV suur looduskaitsemärk (1982)

Töid[muuda | muuda lähteteksti]

Jõhvikasood hävivad (1971)

Jõhvika kultiveerimise võimalustest Eesti NSV-s (1974)

Operatsioon „Parus” (1974)

Jõhvikakultuuride rajamise juhend (1991)

Some results of the „Acroproject” in Estonia (1993, koos Agu Leivitsiga)

Jõhvikas – põhjamaine viinamari (1995, koos Juta Vilbaste ja Kristel (Ader) Vilbastega)