Helmsley Building

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Helmsley Building
Hoone peasissepääsu kell ja skulptuurid

Helmsley Building on 35-korruseline kõrghoone New Yorgis. Selle aadress on Park Avenue 230 ning see asub East 45. ja East 46. tänava vahel Manhattani saarel Midtownis.

Warren & Wetmore'i arhitektibüroo projekteeritud prantsuse uusbarokses beaux-arts-stiilis hoone koos art-déco-nüanssidega valmis 1929. aastal ja kandis algselt nime New York Central Building. Hoone oli mõeldud kasutamiseks Cornelius Vanderbilti asutatud New York Central Railroad Company peakontorina. Sama arhitektuuribüroo projekteeris ka vahetus läheduses asuva raudteejaama Grand Central Terminal. Hoone kõrgus pompoosselt üle kogu linna teise mainekama puiestee, enne kui seda hakkasid varjutama modernsed ja postmodernsed pilvelõhkujatest uusehitised, eriti just MetLife Building.

172,5 meetri kõrguse ja 141 200 m² kogupinnaga hoone keskosas asub sammastega dekoreeritud torn ja selle otsas püramiidne katus, mille tipuks on vasega plakeeritud latern. Torni külgedel on 15-korruselised tiibhooned. Öösel on katus ja latern valgustatud, nii nagu on enamik esinduslikumaid hooneid Manhattanil. Fuajee sissepääs on kujundatud priiskava valge travertiini ja marmoriga, koos peeglite ja lühtritega ning malmist ornamentidega liftidega vestibüülis. Liftikabiini laed on värvitud pilvise taeva temaatiliselt. 2002. aastal eemaldati restaureerimise käigus kullavärv, millega oli kaetud suurem osa dekoratiivsetest messingist ja kivimaterjalist pindadest.

Kuigi Hemsley Building tundub küll kirdest vaadatuna Park Avenue puiestee visuaalse lõpp-punktina, siis autoliiklus siseneb ja väljub 90-kraadise nurga all viaduktina läbi kahe portaali maja alumistel korrustel ja suundub Grand Central Terminali kõrvalt kõrgendatuna edasi edelasse. Hoone all jooksevad veel lisaks raudteejaamast lähtuvad raudteed mööda Park Avenue maa-alust osa. Enne New York Central Railroadi raudteede elektrifitseerimist aastatel 19121913 asus samas kohas auruvedurite depoo-hoov.

New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjon määras hoone 1987. aastal kaitsealuseks mälestusmärgiks (New York City Landmark).

Pildigalerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]