Helmsley Building

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Helmsley Building
Helmsley Building from Above.jpg
Üldandmed
Asukoht New York, Ameerika Ühendriigid
Stiil beaux-arts
Ehituse algus 1927
Ehituse lõpp 1929
Koordinaadid 40° 45′ 16″ N, 73° 58′ 33″ W
Tehniline ülevaade
Kõrgus 172 m
Korruseid 35
Lifte 25+3
Projekt ja ehitus
Arhitekt Warren & Wetmore
Hoone peasissepääsu kell ja skulptuurid

Helmsley Building on 35-korruseline kõrghoone New Yorgis. Selle aadress on 230 Park Avenue ning see asub Manhattani saarel Midtownis East 45th Streeti ja East 46th Streeti tänava vahel.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Warren & Wetmore'i arhitektibüroo projekteeritud uusbarokses prantsuse beaux-arts-stiilis hoone koos art-déco-nüanssidega valmis 1929. aastal ja kandis algselt nime New York Central Building. Hoone oli mõeldud Cornelius Vanderbilti asutatud New York Central Railroad Company peakontoriks. Sama arhitektuuribüroo projekteeris ka lähedal asuva raudteejaama Grand Central Terminal. Hoone kõrgus pompoosselt üle kogu linna teise mainekama puiestee, enne kui seda hakkasid varjutama modernsed ja postmodernsed pilvelõhkujatest uusehitised, eriti just MetLife Building.

172,5 meetri kõrguse ja 141 200 m² kogupinnaga hoone keskosas asub sammastega dekoreeritud torn ja selle otsas püramiidne katus, mille tipuks on vasega plakeeritud latern. Torni külgedel on 15-korruselised tiibhooned. Öösel on katus ja latern valgustatud, nii nagu on enamik esinduslikumaid hooneid Manhattanil. Fuajee sissepääs on kujundatud priiskava valge travertiini ja marmoriga, koos peeglite ja lühtritega ning malmist ornamentidega liftidega vestibüülis. Liftikabiini laed on värvitud pilvise taeva temaatiliselt. 2002. aastal eemaldati restaureerimise käigus kullavärv, millega oli kaetud suurem osa dekoratiivsetest messingist ja kivimaterjalist pindadest.

Kuigi Hemsley Building tundub küll kirdest vaadatuna Park Avenue puiestee visuaalse lõpp-punktina, siis autoliiklus siseneb ja väljub 90-kraadise nurga all viaduktina läbi kahe portaali maja alumistel korrustel ja suundub Grand Central Terminali kõrvalt kõrgendatuna edasi edelasse. Hoone all jooksevad veel lisaks raudteejaamast lähtuvad raudteed mööda Park Avenue maa-alust osa. Enne New York Central Railroadi raudteede elektrifitseerimist aastatel 19121913 asus samas kohas auruvedurite depoo-hoov.

Mälestisväärsus[muuda | muuda lähteteksti]

New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjon määras hoone 1987. aastal kaitsealuseks mälestusmärgiks (New York City Landmark).

Fotogalerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]