Heinrich Vipper

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Heinrich Vipper (20. detsember 1928 Visusti19. mai 2013 Tartu) oli eesti maaviljelusteadlane.

Ta alustas kooliteed aastal 1937 Kaarepere algkoolis, hiljem õppis ta Tartu Majandustehnikumis raamatupidamist. Kuid kuna kontoritöö talle ei meeldinud, tuli ta tehnikumist ära ja astus aastal 1946 Tartu 1. Keskkooli, mille lõpetas aastal 1948[1]. Seejärel asus ta õppima Tartu Riikliku Ülikooli põllumajandusteaduskonda, kuid kuna aastal 1951 kõrgharidussüsteemi Tartus reorganiseeriti, lõpetas ta aastal 1953 kiitusega Eesti Põllumajanduse Akadeemia agronoomiateaduskonna, omandades õpetatud agronoomi kutse.

Tööle suunati ta olleaegse Eesti NSV Teaduste Akadeemia Polli filiaali nooremteaduri ja tootmismajandi juhataja ühitatud töökohale. Aastatel 19561966 töötas ta nooremteadurina Eesti Maaviljeluse ja Maaparanduse Teadusliku Uurimise Instituudi Polli katsebaasis. Oma Polli tööperioodil uuris ta valge mesika, maisi, üheaastase lupiini ja teraviljade agrotehnikat. Aastal 1966 kaitses ta väitekirja teemal "Üheaastased lupiinid (Lupinus sp.), nende introduktsiooni võimalused ja agrotehnika Eesti NSV-s". Seejärel viidi ta üle Kuusiku katsebaasi vanemteaduri ametikohale. Aastatel 19721978 töötas ta Kuusiku katsebaasi juhatajana. Kuusikul kujunes tema põhivaldkonnaks mullaharimise aluste uurimine, mille juures pööras ta erilist tähelepanu mullaharimise praktiliste võtete väljatöötamisele Eestis. Aastatel 19701985 oli ta aktiivne künnivõistluste propageerija ja oli korduvalt vabariiklike künnivõistluste peakohtunik.

Aastal 1979 siirdus ta Eesti Põllumajanduse Akadeemiasse, maaviljeluse kateedrisse vanemõpetaja töökohale; aastal 1983 sai ta dotsendi kutse, aastast 1992 jätkas tööd professorina; aastast 1994 oli ta emeriitprofessor. Aastatel 19801994 oli ta maaviljeluse kateedri juhataja ning luges maaviljeluse kursust agronoomia ja maaparanduse erialadele.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Üheaastased lupiinid. Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, 1962. (kaas: E. Tali)
  • Agrokeemia alused (õppevahend Eesti Põllumajanduse Akadeemiale ja sovhoostehnikumidele). Autorid: Ilmar Jõgiste, Richard Kalmet, Arnold Piho, Evald Raudväli, Kaarel Tarandi, Endel Turbas, Jaak Veevo, Heinrich Vipper. Tallinn: Valgus, 1971
  • Maaviljeluse praktikum: õppevahend Eesti Põllumajanduse Akadeemia Agronoomiateaduskonna üliõpilastele. Tallinn: Valgus, 1989.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]