Heidemarie Stefanyshyn-Piper

Allikas: Vikipeedia
Heidemarie Stefanyshyn-Piper
Heidemarie Stefanyshyn-Piper in white space suit.jpg
Sünninimi Heidemarie Martha Stefanyshyn-Piper
Sünniaeg 7. veebruar 1963 (55-aastane)
Sünnikoht Saint Paul, Minnesota
Rahvus ameeriklane

Heidemarie Martha Stefanyshyn-Piper (sündinud 7. veebruaril 1963 Saint Paulis Minnesotas) on Ameerika Ühendriikide astronaut.

Tema vanemad olid immigrandid: isa Mihhailo oli Galiitsiast pärit ukrainlane, kes Teise maailmasõja ajal küüditati Saksamaale tööteenistusse, ema Adelheid oli sakslane, kes abiellus Mihhailoga ja tuli temaga pärast sõda USAsse. Ema oli 2009. aastal veel elus.

Stefanyshyn-Piper õppis Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis masinaehitust. Pärast ülikooli lõpetamist asus ta USA mereväe teenistusse sukeldujana. 1996. aastal valiti ta NASA poolt astronaudi kandidaadiks. Tal on kapteni auaste.

Ta on abielus Glenn Piperiga ja neil on üks poeg Michael. Ta oskab ukraina keelt.

Stefanyshyn-Piperi esimene missioon oli 2006. aastal kosmosesüstiku Atlantis lend STS-115. Temast sai 8. naine, kes on käinud avakosmoses. 2008. aastal osales ta lennul STS-126. Ta viibis korduvalt avakosmoses remontides Rahvusvahelist kosmosejaama. Ühtekokku viibis ta avakosmoses 33 tundi ja 42 minutit. Kahe kosmoselennu kogukestus oli 27 päeva 15 tundi ja 36 minutit.

18. novembril 2008 sai ta tuntuks sellega, et kaotas tööriistakasti kosmosesse. See ei olnud korralikult kinnitatud ja lendas minema, kui kosmonaudi tähelepanu oli mujal. Tööriistakast liigub maalähedasel orbiidil kosmoseprügina, kuni ta ükskord atmosfääri langeb ja seal ära põleb. Tööriistakast on teleskoobiga jälgitav.

2009. aastal lahkus ta NASAst ja asus tööle mereväkke (Naval Sea Systems Command).