Halotaan

Allikas: Vikipeedia

Halotaan (ladina Halothanum) ehk ftorotaan (ladina Phtorothanum) ehk fluotaan; keemiline nimetus 2-bromo-2-kloro-1,1,1-trifluoroetaan; kaubanduslikud nimed Anestan, Fluctan, Fluothane, Ftorotan, Halan, Narcotan, Rhodialotan, Somnothane) on inhaleeritav üldanesteetikum.

See on ainus broomi sisaldav inhalatsioonianesteetikum. See on värvitu ja meeldiva lõhnaga, kuid valguse toimel lagunev, mistõttu seda pakitakse tumedatesse (oranžidesse) pudelitesse. Stabilisaatorina lisatakse 0,01% tümooli.

Halotaan sisaldub WHO hädavajalike ravimite nimekirjas WHO Model List of Essential Medicines. Arenenud maades on see enamasti asendatud näiteks sevofluraani, isofluraani või desfluraaniga.

Füüsikalised ja keemilised omadused[muuda | muuda lähteteksti]

See on värvitu läbipaistev liikuv kergesti lenduv vedelik kloroformi lõhna meenutava lõhnaga ning magusa ja põletava maitsega.

Tihedus on 1,865...1,870 g/cm³ (1,868 g/cm³ temperatuuril 20 °C). Keemistemperatuur (destillatsioonitemperatuur) on +49..51 °C (+50,2 °C rõhul 101,325 kPa). Lahustuvus vees on 0,345%. Seguneb veeta piiritusega, eetriga, kloroformiga, trikloroetüleeniga, õlidega.