Haavandiline pododermatiit

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Haavandiline pododermatiit on bakteriaalne infektsioon ja põletikuline reaktsioon lindude, näriliste ja jäneste jäsemetel. Jänestel teatakse haigust kui “haavandilised kannad” (sore hocks) ning sama haigust lindudel tuntakse inglise keeles kui bumblefoot. Samu termineid kasutatakse ka siis, kui kirjeldatakse haavandilist pododermatiiti närilistel.[1] Seda haigust esineb sageli kodu- ja veelindude (kanade, partide ja vuttide) hulgas.

Põhjused[muuda | muuda lähteteksti]

Haavandilist pododermatiiti saab tavaliselt seostada infektsioonist tabandunud lindude ja loomade kehvade pidamistingimustega ning seetõttu on haiguse esinemise tõenäosus suurem vangistuses peetavatel kui looduses elavatel loomadel. Pidevalt kõval, karedal või teravate osadega pinnal liikumisel võivad loomadel tekkida jalataldadele väikesed haavad, mis on väga vastuvõtlikud patogeensetele bakteritele. Haavandilise pododermatiidi põhjustajaks on enamasti bakterid tüvedest Staphylococcus, Pseudomonas ja Escherichia coli, kusjuures nakkuse kõige tavalisem põhjustaja on Staphylococcus aureus.[2]

Sümptomid[muuda | muuda lähteteksti]

Lindudel võib haavandilise pododermatiidi jagada esinemisvormide järgi kolme tüüpi.

  1. Esimest tüüpi infektsiooni korral on linnu jalatallal näha väikest punetavat või läikivat ala.
  2. Teist tüüpi infektsioon on veidi tõsisem, kuna sel juhul on haigustekitajad juba läbinud naha ja nahaalustes kudedes hakkab moodustuma põletikukolle.
  3. Kolmandat tüüpi infektsiooni korral võivad olla linnul tekkinud suured mädakolded ja põletiku tõttu võivad jalgadel või varvastel olla tekkinud juba tõsised moonutused, mis tavaliselt põhjustavad haigele valu ja ebamugavust, raskendavad liikumist ning takistavad looma normaalset elutegevust.

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Ravi kujutab endast tavaliselt haavandi avamist, mäda eemaldamist ja haava mõrusoolalahuses leotamist. Lisaks määratakse loomale antibiootikumiravi. Haava lokaalseks desinfitseerimiseks kasutatakse tihti povidoonjodiidi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Blair, Jennifer (19 September 2013)."Bumblefoot: A Comparison of Clinical Presentation and Treatment of Pododermatitis in Rabbits, Rodents and Birds". In Fisher, Peter G. (ed.). Select Topics in Dermatology. Veterinary Clinics of North America: Exotic Animal Practice. 16. Elsevier Health Sciences. pp. 715–736. doi:10.1016/j.cvex.2013.05.002. ISBN 978-0-323-18876-0. ISSN 1094-9194. PMID 24018034.
  2. Pitesky, Maurice (2 August 2016). "The Dirt on Bumblefoot". Acreage Life. Heartland Communications Group. Archived from the original on 29 May 2018. Retrieved 20 March 2017.