Gwent: The Witcher Card Game

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gwent: The Witcher Card Game
Gwenti kroon.svg
Gwenti sümboliseeriv kroon
Arendaja CD Projekt Red
Väljaandja CD Projekt
Disainer
 • Michał Dobrowolski
 • Damien Monnier
Helilooja
 • Mikołaj Stroinski
 • Marcin Przybyłowicz
Seeria Nõidur
Mootor Unity
Platvorm Microsoft Windows
iOS
Android
macOS
Väljalaskeajad
 • Microsoft Windows
 • 23. oktoober 2018
 • PlayStation 4, Xbox One
 • 4. detsember 2018
 • iOS
 • 29. oktoober 2019
 • Android
 • 24. märts 2020
 • macOS
 • 9. aprill 2021
Žanr Kollektsioneeritav kaardimäng
Mänguviis üksikmäng, mitmikmäng
[playgwent.com Koduleht]

"Gwent: The Witcher Card Game" on tasuta mängitav digitaalne kaardimäng, mille on loonud CD Projekt Red. Mäng tehti kättesaadavaks Microsoft Windowsi, PlayStation 4 ja Xbox One jaoks 2018. aastal, iOS-i jaoks 2019. aastal, Androidi jaoks 2020. aastal ja macOS-i jaoks alles 2021. Mängu tugi konsoolidel PlayStation 4 ja Xbox One lõpetati juunis 2020.

Mäng on tuletatud samanimelisest kaardimängust, mis on Andrzej Sapkowski "Nõiduri" romaanides ja mida saab mängida videomängus "The Witcher 3: Wild Hunt". Mängijate meelelahutuse ja ausa võistlemise nimel on mäng originaalist palju keerulisemaks tehtud. Mäng vajab internetiühendust ja GOG.com-i kontot.

Mängu reeglid[muuda | muuda lähteteksti]

Gwent on käigupõhine kaardimäng kahe mängija vahel, mis võib kesta kaks kuni kolm raundi. Mängu alguses segatakse mõlema mängija kaardipakid, siis tõmbavad mõlemad mängijad enda kaardipakist kätte kümme kaarti. Erinevalt "The Witcher 3: Wild Hunti" Gwenti variatsioonist eemaldatakse katapultide "siege"-rida, jättes alles kaks rida, kuhu saab kaarte mängida: lähivõitlus- ja kaugvõitlusrida.

Eesmärk on võita kaks kolmest raundist mängides kaarte, et saada laual punkte, mida nimetatakse "jõuks". Igal kaardil on teatud jõud (mida saab suurendada või vähendada), mängija punktid on kõigi tema laualasuvate kaartide jõudude summa. Mängija võidab raundi, kui tal on rohkem punkte kui vastasel. Igal kaardil võib potentsiaalselt olla mitu erivõimet, näiteks võime kahjustada teisi kaarte lauale asetamisel, tõsta teiste kaartide jõudu, tekitada uusi kaarte, käivitada suremisel erivõime, lukustada teise kaardi võimeid jne. Raund lõppeb, kui mõlemad mängijad otsustavad raundi enda jaoks lõpetada ehk passivad. Kui mängijal on kaardid otsas siis sunnitakse ta automaatselt passima. Mängu võidab see, kes võidab esimesena kolmest raundist kaks. Mängus on võimalik viiki jääda, kui mõlemal mängijal on identne kogus punkte.

Iga kaardipakk on ehitatud valitud fraktsioonist koos ainulaadse juhivõimega. Kaardipakil on värbamiskulu provisions, mis on 150 pluss varu, mille lisab liider. Nõutav on lisada pakki vähemalt 25 kaarti, millest vähemalt 13 on üksuskaardid, mida mängitakse lauale ja millel on jõud (erinevalt spetsiaalsetest/artefaktikaartidest, mis visatakse kasutamisel ära või jäävad lauale ilma jõuta). Igal kaardil on provision-kulu, kõikide pakisolevate kaartide provisionite summa peab olema limiidiga võrdne või väiksem. Pakki saab lisada ainult valitud fraktsiooni kaarte või neutraalseid kaarte. Pakid koosnevad pronkskaartidest, millest võib kaardipakis olla kaks koopiat, ning kuldkaartidest, millest võib olla pakis vaid üks eksemplar.

Igal käigul saab mängija mängida vaid ühe kaardi, kuid see kaart võib omakorda mängida mitu teist kaarti. Mängija saab passida, kui on parasjagu tema kord ja ta ei ole ühtegi liigutust see käik teinud. Kui mängija on enda käik midagi teinud, kohustub ta mängima käest ühe kaardi.

Peale passimist on teise mängija kord, peale tema käiku on passinud mängija kord, kuid ta ei saa midagi teha, seetõttu on jälle teise mängija kord. Tähtis on meeles pidada, et passinud mängija kord ei jää täielikult vahele, mängija ei saa enam midagi teha, kuid tema kaardid ise saavad.

Nii teise kui ka kolmanda raundi alguses tõmbavad mõlemad mängijad oma pakist kätte veel kolm kaarti. Kui kaardipakis pole enam kaarte või mängijal on käes 10 kaarti, siis mängija lõpetab kaartide tõmbamise.

Mitte ühelgi viisil pole isegi korraks võimalik hoida korraga käes üle kümne kaardi.

Tapetud kaardid, kasutatud spetsiaalkaardid ja eelmise raundi kaardid asetatakse surnuaeda, mõlemal mängijal on enda surnuaed.

Mäng otsustab automaatse mündiviskega, kumb mängija alustab, üks mängija saab sinise poole ja teine punase. Sinise poole saanud mängija alustab ja ta mängupoolele lisatakse salaplaan ehk stratagem, mis on kaardipaki juurde valitav eriline artefaktkaart. Igal kaardipakil peab olema juurde valitud stratagem, kuid seda ei panda kaardipakki. Punase poolega mängija jääb stratagemist ilma. Enne mängu algust leiab aset mulligan-faas. Alustav mängija saab proovida kuni kolm kaarti uuesti tõmmata, teine mängija saab tõmmata kuni kaks kaarti. Kuna Gwent on kaardimäng, siis on palju, mis sõltub õnnest, kuid mängu on püütud vormida nii, et oskuste osatähtsus oleks võimalikult suur. Õnne kasutavad kaardid on keskmiselt nõrgemad kui deterministliku mõjuga kaardid.

Fraktsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Mängus on 6 fraktsiooni + 1 neutraalne.

 • Monsters (Koletised) – omane punane värv ja enda kaartide söömine teiste kaartidega. Algaja jaoks on seda fraktsiooni kõige lihtsam õppida.
 • Nilfgaard – omane must värv, spioonid ja vastase kaartide ta enda vastu kasutamine. Nilfgaardi peetakse üldiselt kõige loovamaks ja paindlikumaks.
 • Northern Realms (Põhjamaa) – omane sinine värv, sõdurid ja igal käigul jõudu tõstvad kaardid ehk engine'id.
 • Scoia'tael – omane roheline värv, haldjad, päkapikud, loodus ja sümbioos kaartide vahel.
 • Skellige – omane lilla värv, piraadid ja enda kaartide kahjustamine.
 • Syndicate (Sündikaat) – omane oranž värv, kurjategijad, müntide süsteem ja rahaseisu majandamine. Vajab sagedamini arvutamist.
 • Neutral (Neutraalne) – omane pruun värv ja kõikidesse fraktsioonidesse sobimine. Seda fraktsiooni ei saa mängida, sellel pole liidrivõimeid. Selle fraktsiooni kaarte saab teiste fraktsioonide pakkidesse panna.

Kui kaardipakki pole valitud neutraalseid kaarte, siis kutsutakse seda pühendumuseks (devotion), see aktiveerib kaartidel pühendumus-efektid.

Kaardipakki koostades valib mängija kõigepealt fraktsiooni ja siis liidrivõime. Liidrivõimed annavad erineva koguse boonus-provisione. Seejärel valib mängija pakki kaardid, mis vastavad nõuetele. Lisaks valib mängija stratagemi.

Kuigi kaardipakki võib lisada üle 25 kaardi, ei ole see peaaegu kunagi soovitatav (üks erandstrateegia on 31 kaardi Kolgrim). Mängija ei pea ka paki koostamisel kõiki provisione ära kasutama, kuid see on tugevalt soovitatav.

Võistlemine mitmikmängus[muuda | muuda lähteteksti]

Mitmikmäng on saadaval viies alamkategoorias:

 1. Standard, kõige levinum kategooria, vaid selles kategoorias mängitud matšid mõjutavad mängija seisu edetabelis (edetabelit kutsutakse sageli ka redeliks).
 2. Hooajaline (Seasonal event), see kategooria vahetab pidevalt mängureegleid. See keskendub pigem loovate naljamängude mängimisele.
 3. Treening (Training), "Standardiga" identne, kuid ei mõjuta seisu edetabelis.
 4. Mustand (Draft), eriline mänguviis, kus kaardipakk pannakse kokku pool-suvaliselt. Osalemiseks on vaja maksta üks tasu kolme seast. Hind on 150 maaki, 3 võtit või 1.99$, mängija valib, millega ta tasub. Tasuda tuleb peale igat täispööret ehk 7 mängu. Mängu lõpus tasustatakse mängijat erinevate auhindadega, sõltuvalt sellest, mitu matši seitsmest ta võitis.
 5. Sõbralik matš (Friendly match), sarnane "treeningule", kuid vastane on valitav ja see on mängitav ainult sõbranimekirjas olevate mängijatega.

Üksi on võimalik mängida arvuti vastu vaid "treeningut".

Standardkategoorias valib server vastase auastme alusel (erinevus võib olla ±1). Kui mängija on pro rankis, siis valitakse vastane MMR punktide alusel. Muudes mängukategooriates pannakse mängijad kokku suvaliselt.

Erinevad auastmed ja globaalne edetabel[muuda | muuda lähteteksti]

Standardkategoorias on võimalik mängida teiste mängijate vastu ja vastavalt sooritusele tõsta enda auastet. Mängija seis auastmes on alustades 1/5 mosaiigitükki. Kui mängija võidab matši, siis tõuseb ta seis ühe tüki võrra. Kui mängijal on koos viis tükki viiest ja ta võidab veel ühe matši, siis ta viiakse edasi järgmisele auastmele ja seis seatakse jälle tagasi 1/5 peale. Kui mängija kaotab mosaiigitüki ja seis on juba null, siis ei juhtu midagi.[1]

Auaste Järjestikuste võitude boonus Matši kaotamise mõju progressile
30-26 rakendatakse Mosaiigitükke pole võimalik kaotada
25-15 rakendatakse Kaks kaotust järjest lõhuvad mosaiigitüki
14-8 rakendatakse Kaotused lõhuvad mosaiigitüki
7-1 ei rakendata Kaotused lõhuvad mosaiigitüki
0 (PRO) ei rakendata Mosaiigisüsteemi pole, rakendatakse fMMR punkte

Mängija alustab astmel 30 ja võib jõuda astmeni 1. Kui mängija on nõustunud teatud teenusetingimustega ja ta progressib 1. auastmest edasi, jõuab ta astmesse 0, mida nimetatakse pro rankiks. Siit alates muutuvad parameetrid, mille alusel mängija sooritust hinnatakse, hulga keerulisemaks. Enam ei võrrelda mängijaid auastmete alusel vaid MMR põhjal. Edetabelis paigutatakse mängijad nende 4 parima fraktsiooni maksimaalsete fMMRide summat võrreldes. Kuu parimad pro rank mängijad (umbes 64) saavad võimaluse osaleda esporditurniiril Gwent Qualifiers. Võitjad liiguvad edasi turniirile Gwent Open ja maailmameistrid sealt edasi turniirile Gwent World Masters. Selle turniiri auhinnafond on 50 000$.[2]

Iga kuu lõpus lähtestatakse edetabel, kõikide mängijate auastet alandatakse kahe võrra (v.a pro rank). Pro rank mängijad, kes olid top 500 seas, säilitavad oma koha, teised liigutatakse 3. astmesse.

Tuntud strateegiaid[muuda | muuda lähteteksti]

Mill (Nilfgaard) – eemaldab vastase kaardipakist kaardid, seetõttu ei saa vaenlane järgmistes raundides uusi kaarte juurde. Lisaks teeb see Matta Hu'Uri, Vilgefortzi ja Tibor Eggebrachti punktiefektiivseteks kaartideks.

Clog (Nilfgaard) – tekitab vaenlase kaardipaki peale halbu kaarte, mistõttu ei saa vaenlane oma häid kaarte lihtsasti kätte. Sellega koos mängitakse tavaliselt Kolgrimi, mis tõstab enda jõudu iga käik mängijate kaardipakkide vahe võrra, kui omanikul on käes alla 2 kaardi.

Assimilate (Nilfgaard) – kopeerib vastase kaarte, loob uusi kaarte ja saab selle eest boonusjõudu.

Ball ja mürgitamine (Nilfgaard) – mängitakse kaarti "Masquerade Ball" ja proovitakse palju vastase kaarte mürgitada.

Vypper (Nilfgaard) – mängija asetab "Vypper" kaardi enda surnuaeda, see ilmub seejärel vastase lauapoolele. Nüüd teeb mängija sellest palju koopiaid. Teises raundis tulevad Vypperid surnuaiast tagasi lauale ja saavad doomed staatuse. Mängija puhastab Vypperid sellest staatusest, et sama efekt toimuks ka kolmandas raundis.

Viy (Monsters) – Viy on suhteliselt lihtne, mängija käib selle lauale ja siis sööb selle kaardi mingi teise kaardi või efekti abil. Viy liigub seejärel tagasi kaardipakki ja suurendab enda tugevust 3 võrra. Siis mängib mängija mingi teise kaardi abil Viy uuesti mängulauale, ring jätkub, iga mängitav Viy on aina rohkem punkte väärt.

White Frost (Monsters) – kaardipakis on palju lumetormi ja ilmaga seotud kaarte.

Vampiirid (Monsters) – mängija kasutab palju vampiire ja veritsemise staatust tekitavaid kaarte.

Deathwish (Monsters) – eesmärk on süüa enda deathwish kaardid, et käivitada nende erilised efektid.

Relict (Monsters) – mängitakse palju relict kaarte.

Arachas Swarm (Monsters) – lauale tekitatakse võimalikult palju nõrku üksuseid, et nende hulga pealt kasu lõigata.

Carapace Kelly (Monsters) – kasutatakse kaarti "Keltullis", mis hävitab iga käik kaardi selle mängija poolel, kellel on laual rohkem kaarte. Et vastane saaks kahju, välditakse üksuste lauale asetamist ja mängitakse peamiselt spetsiaalkaarte.

Rat clog (Monsters) – strateegia on Noonwraith kaartide abil vaenlase lauapool rotikaartidega ära ummistada, peale seda ei saa ta enam üksuseid mängida.

Unitless traps (Scoia'tael) – kaardipakis on vaid minimaalne kogus üksuseid (13). Eesmärk on vältida üksuste mängimist, et vastane ei saaks ühtegi kaarti kahjustada ega kopeerida. Kaardipakki on hea lisada palju lõkse ja mängida vaid üksuseid, millel on immuunsus (neid ei saa mängija sihtida).

Movement (Scoia'tael) – kaardid liiguvad laual kahe rea vahet ning kahjustavad vastase kaarte või tõstavad enda kaartide jõudu.

Discard (Skellige) – mängija saadab osad enda kaardid surnuaeda, misjärel need hüppavad sealt tagasi lauale.

Lippy (Skellige) – eesmärk on mängida esimeses raundis hästi tugevaid kaarte, seejärel teises raundis vahetab mängija Lippy abil surnuaia ja kaardipaki. Kolmandas raundis on mängijal jälle käes samad hästi tugevad kaardid.

Siege (Northern Realms) – mängitakse võimalikult palju katapulte ja sõjamasinaid, samuti on tähtis kaart 15 provisioniga artefakt "Siege".

Salamandra (Syndicate) – Salamandrikaardi abil mürgitatakse kõik kaardid laual ja siis mängitakse salamander uuesti, mistõttu kõik mürgitatud kaardid surevad. Mängijal on aga enda lauapoolel paar kaarti, mida ei saa mürgitada.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. CD Projekt Red. "Ranked mode progression". support.cdprojektred.com. Vaadatud 24.04.2022.
 2. CD Projekt Red. "Gwenti ametlik espordi veebilehekülg". masters.playgwent.com. Vaadatud 24.04.2022.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]