Mine sisu juurde

Großmugl

Allikas: Vikipeedia
Großmugl
Großmugli lähedal põldudel kõrgub rauaaegne kalme Leeberg
Vapp
Vapp

Pindala: 64,5 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 1595 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 48° 31′ N, 16° 15′ E
Asend Korneuburgi ringkonnas
Großmugl (Austria)
Großmugl

Großmugl on vald (Marktgemeinde) Austrias Alam-Austria liidumaal Korneuburgi ringkonnas. See asub Alam-Austria Weinvierteli piirkonnas u. 15 km Stockeraust põhja pool. 29,91 % valla territooriumist on kaetud metsaga.

Hiiglaslik tumulus

[muuda | muuda lähteteksti]

Küla nimi tähendab sõna-sõnalt "suurt järsku küngast" ja viitab lähedalasuvale tumulusele (kohalikult tuntud kui Leeberg), mille püstitasid arvatavasti Kalenderbergi kultuuri inimesed, arvatavasti umbes 600.-500. aastal eKr. See oli Hallstatti kultuuri kirdeosa alarühm, mille elatustase oli üldiselt mõnevõrra vaesem kui teistel Hallstatti idapoolse kultuuripiirkonna samaaegselt eksisteerinud alarühmadel.

55 m läbimõõduga ja 16 m kõrgusega Leeberg on Kesk-Euroopa suurim künkkalm. Erosiooni arvesse võttes võib selle esialgseks kõrguseks hinnata 18–20 m ja aluse läbimõõduks u. 70 m. Oma ebatavalise suuruse tõttu on see ilmselt trotsinud hauaröövleid ja ka "amatöörarheoloogide" hiljutisi jõupingutusi. Kuigi on väljaspool kahtlust, et see tohutu tumulus peab olema võimsa kohaliku pealiku matmispaik, pole Leebergi teaduslikult tõsiselt uuritud.

Großmugl avas püsiva tähekõnni installatsiooni, mis on ette nähtud astronoomilisteks vaatlusteks palja silmaga. Großmugli tähekõnni kujundas Project Nightflight ja see ehitati tihedas koostöös Großmugli vallaga.