Granuliit

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Keskmiseteraline granuliit

Granuliit on kõrgekvaliteediline heledavärviline moondekivim, mis on tekkinud sügaval maakoores kõrge temperatuuri ja rõhu tõttu graniidi moondumisel. Põhikoostisosaks on kvarts ja päevakivid. Neile on iseloomulik ka suur punase granaadi kristallide sisaldus, mis annab neile omapäraselt teralise välimuse. [1]

Granuliidid pakuvad erilist huvi geoloogidele, kuna paljud granuliidid sisaldavad mandrilise maakoore sügavaid proove. Osad granuliidid on dekompressiooni teel tänu kõrgetele temperatuuridele sügavalt Maa seest tõusnud pinnapealsema maakooreni; osad on vastupidi jahtunud, jäädes Maa sügavustesse.

Granuliidis olevad mineraalid varieeruvad sõltuvalt lähtekivimist ning metamorfismi ajal kogetud temperatuurist ja rõhust.[2] Tavatüüpi granuliit, mis on leitud kõrgklassilisest metamorfoossest kivimist mandril, sisaldab pürokseeni, plagioklassi ja granaati, vähesel määral võib esineda ka sillimaniiti, küaniiti, augiiti, turmaliini ja korundi.

Granuliiti on võimalik visuaalselt eristada rohkete väikeste roosade või punaste granaatide järgi, lisaks omab ta gneisjat vöödilist tekstuuri. Granaatide, mikaside või amfiboolide kontsentratsioonid võivad moodustuda piki lineaarset mustrit, mis sarnanebki gneisside või migmatiitide ribadega.

Tekkeprotsess[muuda | muuda lähteteksti]

Granuliidid tekivad sügaval maakoores, tavaliselt kõrgetel temperatuurigradientidel piirkondliku metamorfismi ajal, temperatuuril üle 30 °C/km. Mandrilise maakoore kivimites võib biotiit kõrgel temperatuuril laguneda moodustades ortopürokseeni + kaaliumpäevakivi + vee, tekitades granuliidi.

Keskmised tehnilised näitajad[1][muuda | muuda lähteteksti]

Tihedus 2,6–2,75 t/m3
Veeimavus kaalu järgi 0,2–0,5%
Kulumiskindlus (cm3/50cm2 kohta) 4–10
Survetugevus 130–250 MPa
Paindetugevus 12–25 MPa

Leiukohad Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis on granuliiti põhiliselt Lõuna-Eesti aluskorras. Leitud on ka üksikuid granuliitse koostisega rändkive.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Lossikivi OÜ. "Granuliit". Vaadatud 14.05.2020.
  2. "Granulite". World of Stones. Vaadatud 14.05.2020.
  3. Mare Isakar. "Granulite". KIVID.INFO, 20. detsember 2019. Vaadatud 14.05.2020.