Golling an der Salzach

Allikas: Vikipeedia
Golling an der Salzach
Kesklinn
Vapp

Pindala 82,2 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 4271 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 36′ N, 13° 10′ E
Paiknemine Halleini ringkonnas
Golling an der Salzach (Austria)
Golling an der Salzach

Golling an der Salzach on alev ja vald (Marktgemeinde) Austria Salzburgi liidumaa Halleini ringkonnas.

Golling asub Tennengau piirkonna lõunaservas Salzburgi linnast lõunas. Kohas, kus Lammeri jõgi suubub Salzachi jõkke, lahkub Salzachi jõgi Berchtesgadeni Alpide ja Tenneni mägede (Põhja-Lubjakivialpid) vahelisest Salzachöfeni kuristikust ja voolab põhja suunas laia Salzburgi nõkku. Berchtesgadeni Alpide Hoher Gölli massiivi (läänes) kuuluvad loodusmälestisena Schwarzbachfalli koobas ja 76 m kõrgune Gollingi juga.

Paralleelselt Salzachi jõega siseneb Luegi kuru kitsasse kuristikku ajalooline Salzachtal Straße. Gollingi jaam on peatus Salzburgi–Tirooli raudteel, mida teenindavad ÖBB rongid ja Salzburgi eeslinnade S-Bahn võrgustik. Turulinnal on ka juurdepääs Tauern Autobahnile (A10) Salzburgist Villachisse.

Linnaosad on Golling, Torren ja Obergäu. Gollingit kutsutakse kõnekeeles lihtsalt Markt ('turg').

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vasekaevanduste juurde viiva tee ala Pongau piirkonnas lõunas oli asustatud vähemalt pronksiajast alates. Seal viis Rooma tee Iuvavumi linnast (Salzburg) üle Ida-Alpide Aquileiasse Itaalias.

Loss ja kihelkonnakirik

Varem Baieri Plainburgi krahvide käes olnud Golingeni on esimest korda mainitud 1241. aasta dokumendis. See oli Gollingi loss, mis püstitati Salzburgi peapiiskopi Eberhard II käsul linna servas kõrguvale künkale. See oli kohaliku administratsiooni asukoht ning see hoidis enda kontrolli all Gollingi ja Hohenwerfeni lossi vahelist kitsast Salzachi orgu läbivat kaubateed. See nimi pärineb tõenäoliselt slaavi golicast ('kiilas mägi'). Lossi all olevat turgu mainiti juba 1284. aastal, turuõigus anti ametlikult u. 1390. aastal. Gollingit laastasid 1526. aastal tugevalt Saksa talurahvasõja mässulised.

Linnast lõuna pool asuvat Luegi kuru kuristikku kindlustasid Salzburgi vürstlikud peapiiskopid veel Kolmekümneaastase sõja ajal. 1809. aasta septembris oli see raskete lahingute koht, kui Salzburgi mässajad seisid Viienda koalitsiooni sõja ajal vastu Prantsuse-Baieri ühendatud okupatsioonivägedele. Kuid nad ei saanud takistada annekteerimist Baieri kuningriigi poolt Schönbrunni rahu kohaselt. Koos Salzburgiga läks Golling 1816. aastal Viini kongressi otsusega lõpuks Austria keisririigile.

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

  • Joseph Mohr (1792–1848), jõululaulu "Püha öö" sõnade autor, preester Gollingi kihelkonnakirikus aastatel 1820–1821

Viited[muuda | muuda lähteteksti]