Goldenes Dachl
Goldenes Dachl ('kuldkatus') on üliluksuslikult kujundatud hilisgooti erker Innsbrucki vanalinnas Herzog-Friedrich-Straßel. Erkeri nimi on antud katuse järgi, mis on kaetud 2657 soomusekujulise amalgaamkullatud vasksindliga[1].
Kirjeldus
[muuda | muuda lähteteksti]Kõik erkeri seinad on kaetud koloreeritud raidreljeefidega ja seinamaalingutega. Esimese korruse balustraadil on kaheksa raidvappi, üks kummalgi küljel ja kuus esiküljel, mis märgivad Maximiliani valdusi. Vappide kohal on Jörg Köldereri maalitud fresko 1500. aastast, mis kujutab kaht rüütlit heraldilisi lippe kandmas, kujutamas sümboolselt Püha Rooma Keisririiki ja Tirooli.
Teise korruse balustraadil on kaheksa ruudukujulist reljeefi, mis kujutavad Maximiliani kaasaja olmest inspireeritud stseene, kahel keskmisel on keiser ise - vasakpoolsel koos oma teise abikaasa Bianca Maria Sforzaga, kes hoiab käes õuna, ja esimese abikaasa Burgundia Mariaga temast paremal; parempoolsel koos oma õuenarriga temast vasakul ja kantsleriga paremal pool. Teised reljeefid kujutavad moriskitantsijaid akrobaatilistes ja grotesksetes poosides.
Erkeri siseseinu kaunistavad samuti Jörg Köldereri maalitud freskod, mis kujutavad õukonnaelu stseene[2]. Tänapäeval on kõik seinu katvad reljeefid ja maalid hoolikalt teostatud koopiad, originaalid asuvad muuseumis Ferdinandeumis[1].
Pildid
[muuda | muuda lähteteksti]-
Kuldkatus ülaltvaates
-
Erkeri teise korruse ruumi värviline võrkvõlvlagi
-
Austria vapiga reljeef alumiselt parapetilt
-
Ungari vapiga reljeef alumiselt parapetilt
-
Seinamaal Püha Rooma ja Tirooli lippudega
-
Moriskitantsijad
-
Moriskitantsijad
Ajaloost
[muuda | muuda lähteteksti]Maja ehitas ertshertsog Friedrich IV 1420. aastal Tirooli vürstide uueks residentsiks ("Neuhof"). Saksa kuninga, hilisema keisri Maximilian I soovil alustas Niklas Türing vanem sellele 1493. aastal, Maximiliani abiellumise puhuks oma Bianca Maria Sforzaga, juurde omaloodud toretseva dekooriga erkeri ehitamist, mis lõplikult valmis 1500. aastaks[2]. Kullatud katusega erker oli mõeldud kuninglikuks loožiks, milles keiser ja tema kaaskond said jälgida väljakul toimuvaid pidustusi, turniire ja muid avalikke üritusi. Et mitte solvata eelmise abikaasa sugulasi ja liitlasi, kujutati erkeri reljeefidel keisrit koos mõlema abikaasaga.
1996. aastast alates tegutseb hoones Museum Maximilianeum, pärast laienemist ja ümberkorraldusi 2007. aastal uue nime all Museum Goldenes Dachl.
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ 1,0 1,1 "Museum Goldenes Dachl". Originaali arhiivikoopia seisuga 1. detsember 2017. Vaadatud 13. jaanuaril 2021.
- ↑ 2,0 2,1 http://www.goldenes-dachl.at/
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Goldenes Dachl |
- Museum Goldenes Dachl (muuseumi koduleht, saksa keeles)
- Das Goldene Dachl in Innsbruck / Tirol. - goldenes-dachl.at
- Das Goldene Dach. - Sagen aus Tirol, Gesammelt und herausgegeben von Ignaz V. Zingerle, Innsbruck 1891, Nr. 975, S. 557 (pärimus ehitise kohta, saksa keeles)
- P. Diem. Das Goldene Dachl und seine Symbolik. - Austria-Forum