Gloriette (Schönbrunni lossipark)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
„Neptuuni purskkaev ja Gloriette“, värviline terasgraveering, 1870
Tänase kohviku interjöör
Aupaistla taastatud idatiib

Gloriette on suurim ja kõige paremini teatud gloriette, mis valmis 1775. aastal „Renomeetemplina“ keisrliku arhitekti Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenbergi kavandite järgi Schönbrunni palee lossipargis Viini linnas.

Paviljon asub Doonau jõe paremkaldalt algava Alpide jalami laugjal nõlvakul, lossi prantsuse stiilis pargis. Olles pargi keskne domineeriv vaatepunkt, kasutati seda keiser Franz Joseph I heaks peo- ja einestussaalina. Teises maailmasõjas hävitas liitlasvägede pommirünnak galerii idatiiva, kuid too taastati juba kahe aasta pärast 1947. aastal Austria okupatsiooni ajal. Tänapäeval asub 1995. aastal renoveeritud ehitises kohvik.

Väärsus[muuda | muuda lähteteksti]

Gloriette on sõjaõiguse monumendina pühendatud esiti rahule. Selle esifassaadil on kiri „Püstitatud keisri Joseph II ja keisrinna Maria Theresia valitsemise ajal, 1775.“.

„IOSEFO II. AVGVSTO ET MARIA THERESIA AVGVSTA IMPERANTIB. ERECT. CIƆIƆCCLXXV.“

Aasta kirjutamise viis kasutab kujundlikult Kreeka tähte Φ (phi) tähistamaks ladina numbrit 1000. Vana-Roomas oli samuti tavaline, et Φ asendab M-i. Tähise vastuoluline osa on AVGVSTO ja AVGVSTA lisamine, mida kasutati Rooma esimese keisri Augustuse ja tema pärijate märgistamiseks. Seega näitas tähis Habsburge kui Saksa Rahvuse Püha Rooma keisrite järeltulijate funktsioonides.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]