Giovanni Bellini

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Giovanni Bellini. ""Doodž Leonardo Loredano portree" (u 1503, Londoni Rahvusgalerii)

Giovanni Bellini ehk Giambellino (umbes 1430 Veneetsia1516 Veneetsia) oli itaalia maalikunstnik, Veneetsia kõrgrenessanssi maalikoolkonna rajaja.

Oli Veneetsia Bellinide kunstnikeperekonna kuulsaim liige (tuntud maalikunstnikud olid ka tema isa Jacopo Bellini ja vend Gentile Bellini). Tema kujunemist kunstnikuks mõjutas tugevalt ka õemees Andrea Mantegna.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Sündinud Veneetsias ja õppinud siin oma isa kõrval jäi Giovanni Bellini oma sünnilinna kogu eluks. Peale isa juurest lahkumist asutas ta siin oma ateljee. 1479. aastal võttis ta üle venna Gentile töö Doodžide palees. 1483. aastal nimetati Bellini Veneetsia linna ametlikuks maalikunstnikuks.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Giovanni Bellini loomingu olulisemateks mõjutajateks olid Mantegna tööd ning Antonella da Messina poolt Veneetsia maalikunsti kohandatud Madalmaade kunsti elemendid. Neile tuginedes lõi Bellini oma isikupärase stiili, milles mängib olulist osa soe ja helendav valgus ning loomulik rahulik atmosfäär.

Giovanni Bellini "lemmikteema" oli madonna Jeesus-lapsega. Ta oli tuntuim Veneetsia Madonnieri (madonnamaalijate) kunstnikegrupist. Viljeles veneetsiapärast kompositsiooni Santa Conversazione't (nn püha keskustelu), millel istuvat madonnat ümbritsevad pühakud; maalide taustaks oli tavaliselt lüüriline maastik.

"Püha allegooria" (u 1490–1500, Uffizi Galerii)

Vähemal määral lõi ka portree- ja olustikumaale.

Tema kuulsamad õpilased olid Giorgione, Tizian ja Lorenzo Lotto.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]