Ghost in the Shell

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

"Ghost in the Shell" on Jaapani küberpunk-mangaseriaal. Selle looja on Masamune Shirow ning see ilmus esmakordselt 1989. aastal ajakirjas Young Magazine. Kogutud teosed koomiksites avaldati 1991. aastal. Järg eelnevale, "Ghost in the Shell 2: Man/Machine Interface", avaldati 2002. aastal ning kolmas sarjana esitatud manga, "Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor", avaldati 2003. aastal, sisaldades eelmistest sarjadest välja jäetud materjale.

Aastate vältel on manga seeriatest loodud kolm animafilmi: "Ghost in the Shell", "Ghost in the Shell 2: Innocence" ja "Ghost in the Shell: Stand Alone Complex Solid State Society" ning kaks animeseriaali – "Ghost in the Shell: Stand Alone Complex" ja "Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd Gig"; produtseeritud Production I.G poolt koos mängukonsoolide PlayStation, PlayStation 2 ja PlayStation Portable videomängudega.

Tegevustik[muuda | muuda lähteteksti]

"Ghost in the Shell" on futuristlik politseitriller. Üheks peategelaseks on Jaapani Riikliku Avaliku Julgeoleku Komisjoni (tuntud ka kui 9. üksus) salajaste operatsioonide diviisi kuuluv Motoko Kusanagi. Üksuse erialaks on tehnoloogilistel rünnakutel põhineva kuritegevuse vastu võitlemine. Ehkki olles eeldatavalt võrdne kolleegidega, täidab Kusanagi meeskonna liidrirolli, kandes ka varjunime Major, mis pärineb tema kunagisest teenistusest asutuses Jaapani Enesekaitseväed. Tegemist on superinimesega, kes on biooniliselt spetsialiseeritud tegema ettenähtud tööd. Tema keha on peaaegu et täiesti mehhaniseeritud, ainult tema aju ja osa selgroost on säilinud looduslikuna.

"Ghost in the Shelli" võiks liigitada küberpungiks või postküberpungiks, sarnaselt William Gobson Sprawli triloogiaga. Erinevalt teistest küberpungi autoritest keskendub Shirow rohkem etnilistele ja filosoofilistele tagajärgedele, põhjustatuna laialt levivast inimese kokkukasvamisest tehnoloogiaga, kunstlikust intelligentsi arendamisest ning laiahaardelisest arvutivõrgustikust, mis seab areenile ümberhindamiseks inimidentiteedi väärtuse ja selle unikaalsuse. Ühes oma kolleegidega astub Kusanagi vastu varitsevatele hädaohtudele ning võitleb ka enese identiteediprobleemidega.

Anima ajaline järjestus[muuda | muuda lähteteksti]

Filmid ja teleseriaalid asetsevad ajaliselt erinevates universumites. "Ghost in the Shelli" tegevustik toimub 2029. aastal ja "Ghost in the Shell 2: Innocence" 3 aastat hiljem, aastal 2032. Teleseriaalide sündmustik algab aastast 2030. Kolmandas filmis leidub palju järgi teise hooaja teleseriaalides toimuvale.

Film[muuda | muuda lähteteksti]

Loendamatud seriaalid kohandati kokku ja mugandati 1995. aastal esimeseks filmiks "Ghost in the Shell", mille režissöör oli Mamoru Oshii. 2004. aastal valminud teise filmi, "Ghost in the Shell 2: Innocence", režissööri oli samuti Oshii. Teises filmis antakse tegelaskuju Batou'le liidriroll. Kolmanda filmi, "Ghost in the Shell: S.A.C Solid State Society", režissööriks oli seekord Kenji Kamiyama, mitte enam Oshii. Viimane film on loodud teleseriaalide süžee põhjal ja ei suhestu enam kummagi Oshii filmiga.

Originaalfilmi uuendati 2008 aastal, värskendades arvutigraafikat ning viies heli 6.1 ringhelisüsteemi. Uue versiooni esilinastus toimus 12. juulil Jaapanis.

DreamWorks omandas 2008. aastal õigused produtseerida live-action film, toetudes originaalmangadele. Avi Arad ja Steven Paul on kinnitatult uue filmi produtsendid ning Jamie Mossile on antud õigus mugandada manga linateoseks. Film valmis 2017. aastal ning peaosa, Majorit mängib Scarlett Johansson.

Teleseriaalid[muuda | muuda lähteteksti]

Koomiksisarjadest on loodud ka animesari "Ghost in the Shell: Stand alone Complex", millele järgnes teine hooaeg "Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society", mis esmakordselt linastus 2006. aastal. Seriaalide režissöör on Kenji Kamiyama. Teleseriaalides laieneb tegelaskuju Motoko Kusanagi karjäär ja ka Section 9 tegevustik. Seal on kasutatud rohkem materjale ja elemente Masamune Shirow'i originaal mangadest kui Oshii filmidest.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]