Ghost in the Shell

Allikas: Vikipeedia

"Ghost in the Shell" on Jaapani küberpunk-mangaseriaal. Selle looja on Masamune Shirow ning see ilmus esmakordselt 1989. aastal ajakirjas Young Magazine. Kogutud teosed koomiksites avaldati 1991. aastal. Järg eelnevale, Ghost in the Shell 2: Man/Machine Interface, avaldati 2002. aastal ning kolmas sarjana esitatud manga, Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor, avaldati 2003. aastal, sisaldades eelnevatest sarjadest kõrvale jäetud materjale.

Aastate vältel on manga seeriatest loodud kolm animafilmi: Ghost in the Shell, Ghost in the Shell 2: Innocence ja Ghost in the Shell: Stand Alone Complex Solid State Society ning kaks animaseriaali – Ghost in the Shell: Stand Alone Complex ja Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd Gig; produtseeritud Production I.G poolt koos PlayStation, PlayStation 2 ja PlayStation Portable mängukonsoolide videomängudega.

Tegevustik[muuda | muuda lähteteksti]

Ghost in the Shell on futuristlik politseitriller. Üheks peategelaseks on Jaapani Riikliku Avaliku Julgeoleku Komisjoni (tuntud ka kui 9. üksus) salajaste operatsioonide diviisi kuuluv Motoko Kusanagi. Üksuse erialaks on tehnoloogilistel rünnakutel põhineva kuritegevuse vastu võitlemine. Ehkki olles eeldatavalt võrdne kolleegidega, täidab Kusanagi meeskonna liidrirolli, kandes ka varjunime Major, mis pärineb tema kunagisest teenistusest, asutuses Jaapani Enesekaitseväed. Tegemist on superinimesega, kes on biooniliselt spetsialiseeritud tegema ettenähtud tööd. Tema keha on peaaegu et täiesti mehhaniseeritud, ainult tema aju ning osa seljaroost on säilinud orgaanilistena.

Ghost in the Shelli võiks liigitada küberpungiks või postküberpungiks, sarnaselt William Gobson Sprawli triloogiale. Erinevalt teistest küberpungi autoritest keskendub Shirow rohkem etnilistele ja filosoofilistele tagajärgedele, põhjustatuna laialt levivast inimese kokkukasvamisest tehnoloogiaga, kunstlikust intelligentsi arendamisest ning laiahaardelisest arvutivõrgustikust, mis seab areenile ümberhindamiseks inimidentiteedi väärtuse ja selle unikaalsuse. Ühes oma kolleegidega astub Kusanagi vastu varitsevatele hädaohtudele ning võitleb ka enese identiteediprobleemidega.

Anima ajaline järjestus[muuda | muuda lähteteksti]

Filmid ja TV seriaalid asetsevad ajaliselt erinenates universumites. Ghost in the Shell'i tegevustik toimub 2029. aastal ja Ghost in the Shell 2: Innocence 3 aastat hiljem, aastal 2032. Teleseriaalide sündmustik algab aastast 2030. Kolmandas filmis leidub palju järgi teise hooaja TV seriaalides toimuvale.

Film[muuda | muuda lähteteksti]

Loendamatud seriaalid kohandati kokku ja mugandati esimeseks filmiks 1995. aastal, Ghost in the Shell, mille režissööriks Mamoru Oshii. Esimesele fimile järgnes 2004. aastal ka teine, Ghost in the Shell 2: Innocence, ka selle filmi režissööriks on Oshii. Teises filmis antakse tegelaskuju Batou'le liidriroll. Kolmanda filmi, Ghost in the Shell: S.A.C Solid State Society, režissööriks oli seekord Kenji Kamiyama, mitte enam Oshii. Viimane film on loodud TV seriaalide süžee põhjal ja ei suhestu enam kummagi Oshii filmiga.

Originaal film uuendati 2008 aastal, värskendades arvutigraafikat ning viies heli 6.1 surround sound süsteemi. Uue versiooni esilinastus toimus 12. juulil Jaapanis.

DreamWorks omandas 2008. aastal õigused produtseerida live-action film, toetudes originaal mangadele. Avi Arad ja Steven Paul on kinnitatult uue filmi produtsendid ja Jamie Moss on privilegeeritud mugandama manga linateoseks. Toetudes veebiaadressile themovieinsider.com peaks film kinodesse jõudma 2011. aastal.

TV-seriaalid[muuda | muuda lähteteksti]

Koomiksi seeriatest on loodud ka anime seriaalid, Ghost in the Shell: Stand alone Complex, millele järgnes teine hooaeg, Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society, mis esmakordselt linastus 2006. aastal. Seriaalide režissööriks on Kenji Kamiyama. TV seriaalides laieneb tegelaskuju Motoko Kusanagi karjäär ja ka Section 9 tegevustik. On kasutatud rohkem materjale ja elemente Masamune Shirow'i originaal mangadest kui Oshii filmidest.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]