George F. Kennan

Allikas: Vikipeedia
George Kennan

George Frost Kennan (16. veebruar 190417. märts 2005) oli Ameerika Ühendriikide diplomaat ja politoloog. Ta on Trumani doktriini ning ohjeldamispoliitika üks autoreid.

Diplomaadina[muuda | muuda lähteteksti]

Varajane diplomaatiline karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Ta alustas diplomaatilist teenistust 1925. aastal Genfis, siirdus sealt 1927 Hamburgi ja 1928 Tallinna. Loomulikult ei olnud tavaline kontoritöö Eesti pealinnas tema tõeline ülesanne. Tol ajal olid Ameerika Ühendriikide Tallinna, Riia ja Kaunase saatkonnad koolituspaik tulevastele Venemaa-spetsialistidele ning sama huvi oli ka Kennanil. 1929. aasta alguses viidi Kennan üle Riiga, mis oli edutamine.[1] Oma Tallinna saabumist meenutas ta: "Esimene ametisse määramine, mis oli osa minu esialgsest Venemaa-koolitusest, oli asekonsuli amet Tallinnas. Tallinn oli siis, ja ma loodan, et on ka praegu, kaunis hansalinn – Saksa Lübecki põhjamaine jäljend –, mida ümbritses kohatu, kuid mitte ebameeldiv, samas aga puhtalt vene agul."[2]

Külm sõda[muuda | muuda lähteteksti]

1946. aasta veebruaris saatis Kennan USA riigidepartemangule 5542-sõnalise ehk niinimetatud pika telegrammi. Hiljem avaldas ta sisuliselt sama teksti ajakirjas Foreign Affairs artiklina "The Sources of Soviet Conduct" varjunime X all. Artiklit tuntakse seetõttu ka X-artiklina. Selles väitis Kennan, et Nõukogude Liit otsib võimalusi oma mõjuvõimu laiendamiseks Lääne arvelt ning kutsus USAd Nõukogude Liidu suunal ellu viima "pikaajalist, kannatlikku, kuid kindlat ja valvsat ohjeldamispoliitikat".

1952. aastal nimetati Kennan Moskvasse suursaadikuks, kuid Venemaa kuulutas ta persona non grataks, kui Kennan võrdles elu Moskvas koonduslaagriga.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

George Frost Kennan valiti 1952. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Aastal 1996 sai ta Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Artiklid ajakirjas Foreign Affairs[muuda | muuda lähteteksti]