Georg (Mecklenburg)

Allikas: Vikipeedia

Georg (12. august 1779 – 6. september 1860) oli Mecklenburg-Strelitzi suurhertsog 1816. aastast kuni oma surmani.

Noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Mecklenburgi hertsog Georg Friedrich Karl Joseph sündis Hannoveris Karl II ja selle esimese naise Friederike kaheksanda lapsena. Pärast tema ema surma 1782. aastal abiellus tema isa kaks aastat hiljem 1784. aastal ema õe Charlottega ja perekond kolis Hannoverist Darmstadti. Georg jäi Darmstadti 1794. aastani, kui tema isast sai Mecklenburg-Strelitzi valitsev hertsog ja Georg läks koos isaga Neustrelitzisse.

Troonijärglane[muuda | muuda lähteteksti]

Varsti pärast Neustrelitzisse saabumist astus Georg Rostocki Ülikooli, kus ta õppis 1799. aastani. Pärast ülikoolist lahkumist läks Georg Berliini, kus ta elas Preisi õukonnas. Georgi õde Luise abiellus Preisi kuninga Friedrich Wilhelm III-ga. 1802. aastal läks ta Itaaliasse, kus ta elas 1804. aastani, ja tuli siis tagasi Saksamaale ja asus Darmstadti.

Pärast Jena ja Auerstedti lahingut 1806. aastal reisis Georg Pariisi, kus ta rääkis läbi Mecklenburg-Strelitzi astumise Reini Liitu. Ta osales 1814. aastal ka Viini kongressil, kus Mecklenburg-Strelitz ülendati suurhertsogkonnaks.

Suurhertsog[muuda | muuda lähteteksti]

Kui Georg järgnes 6. novembril 1816 oma isale kui suurhertsog, leidis ta suurhertsogkonna halvas seisus. Ta asus oma alamate haridustaset tõstma koolide ehitamise kaudu. Tema valitsusaja lõpuks oskas enamus tema alamaid lugeda ja kirjutada. Ta parandas ka suurhertsogkonna põllumajandust ja kaotas pärisorjuse.

Georg suri 6. septembril 1860 Neustrelitzis ja talle järgnes suurhertsogina tema vanem poeg Friedrich Wilhelm.

Abielu ja lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

12. augustil 1817 abiellus Georg Kasselis Hesseni vürst Friedrichi tütre Mariega. Nad said järgmised lapsed:

Eelnev
Karl II
Mecklenburg-Strelitzi suurhertsog
1816–1860
Järgnev
Friedrich Wilhelm