Gemini 8

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gemini 8 Agenaga põkkumas

Gemini 8 (ametlikult Gemini VIII) oli Gemini programmi kuues mehitatud lend. Kosmoselaev startis 16. märtsil 1966. Gemini 8 meeskonnaks olid Neil Armstrong ja David Scott. Missioonil sooritati NASA esmakordne põkkumine kuid seda varjutas esmakordne lennuaegne rike NASA kosmoselendude ajaloos, mis ohustas astronautide elusid.

Gemini 8 meeskond sattus ohtu, kui ootamatult tekkis kontrollimatu pöörlemine, mille põhjustas kinnikiilunud RCS-tõukur. Armstrong ja Scott ei saanud alguses aru mis pöörlemist põhjustab. Varsti muutus kosmoselaeva kiirenev pöörlemine ohtlikuks ja kardeti et mõlemad mehed kaotavad teadvuse. Kui meeskonnaliikmed lülitasid vigase tõukuritesüsteemi välja ja kasutasid teist RCS-tõukurite süsteemi, mis oli mõeldud atmosfääri sisenemiseks, suudeti pöörlemine peatada ning sooritada edukas hädamaandumine.

Järgmine lennuaegne rike NASA kosmoselaevaga, mis oli Gemini 8 avariist tunduvalt ohtlikum, juhtus Apollo 13 lennul kui umbes 350 000 kilomeetri kaugusel Maast plahvatas kosmoselaeva hapnikutank.