Friedrich II (Pfalz)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Reini pfaltskrahv Friedrich II (9. detsember 1482 – 26. veebruar 1556), ka Friedrich Tark, Wittelsbachide dünastia liige, oli Pfalzi kuurvürst aastatel 1544 kuni 1556.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Friedrich sündis Neustadt an der Weinstraße lähedal Winzingeni lossis kuurvürst Philippi ja tema naise Margarete neljanda pojana. Aastal 1535 abiellus ta Heidelbergis Taani Dorotheaga. Nad ei saanud lapsi. (20 aastat varem, tema 30. eluaastate alguses oli ta kuulutanud armastust Habsburgide printsessi Eleonore vastu, kuid selle avastas viimase vend Karl, Burgundia hertsog, Hispaania kuningas ja tulevane Saksa-Rooma keiser, ning krahv Friedrich aeti õukonnast minema.)

Ta oli Pfalz-Neuburgi noorte hertsogite Ottheinrichi ja Philippi eestkostja ning teenis siis keiser Ferdinand I kindralina.

Friedrich oli mõnda aega seotud riigipöördeplaanidega Taani-Norras. Tema naine Dorothea oli endise Taani ja Norra kuninga Christian II, kes oli pärast Taani aadli mässu aastal 1523 kukutatud, tütar. Maapaos Christian II oli aastal 1529 sidemetes Olav Engelbrektssoniga, Norra katoliikliku peapiiskopiga ja Riiginõukogu peaga. Christian II oli protestant, kuid ka keiser Karl V õemees ja lubas seetõttu Norra katoliiklasi aidata. Varsti pärast Friedrichi abielu Dorotheaga saatis Friedrich kirja Olav Engelbrektssonile (Brüsseli emissaride kaudu), kus ta lubas sõjalist abi endalt ja Karl V-lt. 1536. aasta talvel saatis Olav Engelbrektsson toetajate salgad Ida-Norra küladesse; muuhulgas lugesid salgad kirja rahvale ette, andes märku, et uus valitseja võib teel olla. Kuid vähe talupoegi ühines isehakanud mässuga ja varsti see nurjus, kui tegelikku toetust Friedrichilt või Karlilt ei tulnud. 1537. aasta talvel saatis Friedrich Habsburgide Madalmaadelt välja 2 laeva. Kuid see oli asjata, kuna Taani kuningas pani umbes samal ajal Norra kaitseks välja laevastiku. Olav Engelbrektsson põgenes riigist, piiskopid Hoskuld Hoskuldsson ja Mogens Lauritssøn arreteeriti, teisi toetajaid karistati ning katoliku kirik Norras ja Riiginõukogu kaotati.

Märtsis 1544 sai Friedrich oma venna Ludwig V järglaseks Pfalzi kuurvürstina. Ta viis läbi reformatsiooni ja langes seetõttu keiser Karl V põlu alla, kuni Friedrich alistus. Tema järglaseks sai tema endine hoolealune Ottheinrich. Ta suri veebruaris 1556 Alzeys.

Eelnev
Ludwig V
Elector Palatine
1544–1556
Järgnev
Ottheinrich