Fototöötlus

Allikas: Vikipeedia
Töödeldud pilt

Fototöötlus on protsess, mille käigus muudetakse varem tehtud fotosid. Digifotograafias kasutatakse selleks fototöötlusprogramme.

Manipulatsiooni mõte[muuda | muuda lähteteksti]

Fototöötlus teenib mitmesuguseid eesmärke. Küllap tähtsaim või vähemasti levinuim on pildistatava objekti/stseeni võimalikult täpne, kvaliteetne ja tehniliselt pädev edastamine vaatajatele. Selle eesmärgi vaatepunktist võttes on ideaalne fototöötlus selline, kus tehakse vaid hädatarvilik ning sedagi soovitakse teha võimalikult vähe. Seega sõltub lõpptulemuse kvaliteet kõige rohkem sellest hetkest, mil foto tehakse – hiljem tehtud töötlus saab seda paremuse suunas mõjutada õige vähe.

Tihti mõistetakse fototöötluse all ka sellist protsessi, kus fotot moonutatakse sedavõrd, et see ei kujuta enam täpselt seda olukorda, mis oli pildi tegemise ajal. Siin võib olla tegu nii kunstiliste ja esteetiliste taotlustega, aga näiteks ka sooviga õppeesmärkidel rõhutada mõnd objekti või objekti omadust.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Enne arvutiajastut saavutati fotomanipulatsiooni efekte tindi, mitmekordse särituse ning fotode või negatiivide kokkusobitamisel. Samuti kasutati värvipüstoleid, pliiatseid ning kõikvõimalike vahendeid, mis aitasid kaasa soovitud tulemuseni jõudmisel. Sellist tüüpi fototöötlust peeti omaette kunstivaldkonnaks kuna antud töötlus nõudis palju oskusi ja annet, et saavutada soovitud tulemus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]