Fortaleza

Allikas: Vikipeedia
Fortaleza

portugali Fortaleza


Pindala 313,1 km²
Elanikke 2 505 600 (2009)

Koordinaadid 3° 44′ S, 38° 32′ W
Fortaleza kesklinn
Vaade Fortalezale linna pargist

Fortaleza on linn Brasiilias, Ceará osariigi pealinn. Asub Atlandi ookeani rannikul.

Elanike arv on umbes 2,5 miljonit, pindala 313 km².

Kliima[muuda | muuda lähteteksti]

Fortalezas on lähisekvatoriaalne kliima. Alati on palav ja õhuniiskus on tavaliselt suur. Siiski leevendavad neid tingimusi ookeanilt puhuvad jahutavad tuuled. Keskmine õhuniiskus on 77%.

Iga kuu registreeritud maksimaalne õhutemperatuur on +37 °C, välja arvatud jaanuar, kus see on +38 °C. Iga kuu keskmine temperatuur on +27 °C või +28 °C, välja arvatud juuli, kus see on +26 °C. Erinevus on seevastu täheldatud minimaalse õhutemperatuuri osas, mis on jaanuaris +21 °C, aga aprillis +15 °C ja veebruaris koguni +13 °C.

Eristatakse kaht aastaaega, suve ja talve. Temperatuuri poolest need ei erine, kuid talveks nimetatakse sajurohket ja suveks sajuvaest aastaaega. Kõige rohkem sajab aprillis (350 mm) ja märtsis (300 mm), kõige vähem septembris ja oktoobris (10 mm).

Soe kliima, soojad ookeaniveed ja liivarannad meelitavad ligi palju turiste. Turismi jaoks on märksa sobivam aeg suvi, mis Fortalezas asub aasta teises pooles. Sel ajal on ka õhuniiskus madalam.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene eurooplane, kes Fortalezasse saabus, oli Hispaania maadeavastaja ja konkistadoor Vicente Pinzón, kes 1492 osales Kolumbuse reisil, mille käigus avastati Ameerika, laeva Pinta kaptenina. 2. veebruaril 1500 maabus ta tänapäeva Fortaleza maa-alal Mucuripe neemel ja andis uuele maale nimeks Santa Maria de la Consolación. Kuid seda avastust ei tunnustatud, sest juba 1494 olid Hispaania ja Portugal sõlminud Tordesillase lepingu, millega kogu maailma omavahel ära jagasid, ja praeguse Fortaleza maa-ala jäi Portugali poolele.

Piirkonna koloniseerimine algas 1603, mil portugallane Pero Coelho de Souza rajas Ceará jõe suudmesse kindlustuse nimega Fortim de São Tiago.

Fortaleza rajasid Kirde-Brasiilia vallutanud hollandlased Fort Schoonenborchi kindlusena 1649. aastal. Hiljem tõrjusid portugallased hollandlased välja ja andsid talle uueks nimeks Fortaleza de Nossa Senhora da Assunção. 1726 anti kindlusele küla õigused. 1799 eraldati Ceará provints Pernambuco osariigist ja Fortaleza valiti Ceará osariigi keskuseks, mida ta on tänapäevani.

19. sajandil kujunes Fortaleza linnaliseks asulaks. Tema arengut soosis puuvilla kasvatamine lähiümbruses. Otsesuhtluse jaoks Euroopaga rajati asulasse 1812 tollipunkt.

1824. aasta augustis ja septembris toimus Brasiilia kolmes osariigis, sealhulgas Cearás, Ekvaatori Konföderatsiooni ülestõus, mis kiiresti maha suruti.

1845 asutati Fortalezas juba kaks keskkooli, 1867 avalik raamatukogu ja 1870 loodi ühistransport. Samal aastal hakati ehitama raudteed. 1846 rajati Fortalezasse tuletorn, mis suleti 1957 ja praegu on seal muuseum. 1887 asutati Ceará instituut, mis tegeleb ajaloo, geograafia ja antropoloogia uurimisega.

Fortalezas oli tugev abolitsionistlik ja vabariiklik liikumine ja nende pingutuste tulemusena likvideeriti Ceará osariigis orjus juba 25. märtsil 1884, neli aastat enne seda, kui orjus kogu Brasiilias keelustati.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Fortalezas on lennujaam, kust korraldatakse regulaarlende Euroopasse, ja sadam, mille kai on 1054 m pikk.

Fortalezas on linnalähirongisüsteem, mis ühendab teda kolme naaberlinnaga. See on üsna vana ja halvasti hooldatud ega vasta enam tänapäeva vajadustele. Sellepärast plaanitakse Fortalezasse rajada metroo ja avada see 2012.

Linna teed on halvas seisukorras ja nende puudulik hooldus põhjustab aeg-ajalt ränki õnnetusi. Sellepärast on lubatud kiiruse ületamine eriti ohtlik ja sageli ei võimalda tee seisukord isegi maksimaalse lubatud kiirusega sõita. Teekattes esineb suuri auke, mida ei parandatagi. Viimasel ajal on liikluse olukord linnas veelgi halvenenud ummikute tõttu, mis on nüüd tipptundide ajal tavalised.

Fortaleza kuulub Brasiilia 10 kõige vägivaldsema linna hulka. Siiski on olukord märksa parem kui Rio de Janeiros ja São Paulos. Nii näiteks pole Fortalezas "keelatud piirkondi", mida kontrolliksid tänavajõugud ja kuhu politsei siseneda ei või. Politsei ja kurjategijate vahelisi tulevahetusi esineb üksnes harva. Sellegipoolest soovitatakse turistidel mitte väärtasju kaasas kanda ja liikuda üksnes turismiobjektide läheduses, kus suudetakse suurem kord tagada.

Fortalezal on seitse sõpruslinna: Caracas (Venezuela), Miami Beach (USA), Montese (Itaalia), Natal (Brasiilia), Praia (Roheneemesaared), Racine (USA) ja Saint-Louis (Senegal).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]