Flammarioni gravüür

Allikas: Vikipeedia
"Flammarioni puugravüür"
"Gravure sur bois de Flammarion"
"Keskaegne misjonär jutustab, et ta oli leidnud punkti, kus Taevas ja Maa kokku puutuvad..."[1].
Autor tundmatu
Valmimisaeg avaldatud 1888
Liik puugravüür
Žanr raamatuillustratsioon
Asukoht "L'Atmosphère: météorologie populaire" (lk 163)

"Flammarioni puugravüür" (prantsuse keeles Gravure sur bois de Flammarion) on tundmatu autori puugravüür (vahel liigitatakse ekslikult ksülograafiaks), mida esimesena kasutas 1888. aastal prantsuse astronoom Camille Flammarion oma populaarteaduslikus raamatus "L'Atmosphère: météorologie populaire" ('atmosfäär: populaarne metoroloogia') illustratsioonina.

Gravüür sai laiemalt tuntuks 20. sajandi teisel poolel ja on tänini kasutusel populaarse illustratsioonina kõikvõimalikes väljaannetes, näitamaks ettekujutust keskaegsest maailmapildist[2].

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Pildil on kujutatud meest keskaegse palveränduri rõivais, kes jõudnud taevaääreni maailma otsas, laskub põlvedele ja ettevaatlikult piilub taevavõlvi taha. Seal näeb ta hoopis teist, maisest maailmast hoopis erinevat imelist taevast maailma, kus ühe tõlgenduse kohaselt[3] silmab võimsat seadeldist, mis paneb taevavõlvi pöörlema. Pildi allkiri Flammarioni raamatus kõlas järgmiselt: "Keskaegne misjonär jutustab, et ta oli leidnud punkti, kus Taevas ja Maa kokku puutuvad..."[1].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Koloreeritud Flammarioni gravüür (1998)
  1. 1,0 1,1 Camille Flammarion. "L'Atmosphère: météorologie populaire". Vaata pildi allkirja lk 163. gallica.bnf.fr
  2. Zum Beispiel: Anonymer und undatierter Holzschnitt. georgpeez.de
  3. Дубкова С.И. "История астрономии: Рассказы о самых выдающихся за последние 3000 лет открытиях в науке о небе и её гениальных творцах, которые изменили представление о Вселенной". Москва: Белый город, 2002. Lk 13

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]