Flamingo (perekond)

Allikas: Vikipeedia
Flamingo
Ees flamingo (Phoenicopterus ruber) ja taamal lõunaflamingo (P. chilensis)
Ees flamingo (Phoenicopterus ruber) ja taamal lõunaflamingo (P. chilensis)
Taksonoomia
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Klass: Linnud Aves
Selts: Flamingolised Phoenicopteriformes
Fürbringer, 1888
Sugukond: Flamingolased Phoenicopteridae
Bonaparte, 1831
Perekond: Flamingo Phoenicopterus
Linnaeus, 1758

Flamingo (Phoenicopterus) on flamingoliste seltsi flamingolaste sugukonna ainuperekond, kuhu arvatakse 6 liiki.

Flamingod asustavad nii lääne- kui idapoolkera, olles arvukamad küll esimeses. Ameerikas elab 4 ja Vanas Maailmas 2 flamingoliiki.

Liigid ja alamliigid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sugulus[muuda | redigeeri lähteteksti]

On arvatud, et mitmed linnud on nende lähisugulased, aga selle kohta on vähe tõendeid ning selle tulemusena on flamingodel on sugukond. Paljud uuringud näitavad, et pütid ja flamingolased on sarnased ning viimased uuringud on kinnitanud, et neil on 11 ühist morfoloogilist tunnust, mida ei ole leitud ühegi teise linnuliigi vahel. Paljud need omadused on varem tuvastatud flamingolastel, kuid mitte püttidel.

Käitumine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Flamingod seisavad sageli ühel jalal, teine jalg on samal aja tõmmatud keha alla. Põhjus, miks nad niiviisi käituvad pole täielikult teada. Mõned andmed viitavad sellele, et flamingod tahavad puhata üht jalga, kui üks jalg on puhanud siis saab ta jalga vahetada, kuid see ei ole tõestatud. Hiljutised uuringud on näidanud, et seistes ühel jalal võib lind säästa rohkem kehasoojust, kuna nad veedavad palju aega külmas vees. Noortel flamingodel on hall sulestik, kuid täiskasvanutel ulatub värvistik heleroosast kuni helepunaseni välja. Täiskasvanud saavad oma värvi vees sisalduvatelt bakteritelt ning see näitab kui hästi nad on toitunud. Hästi toidetud ja värvikirev flamingo on soovitum kaaslane, kui vähem kirevad, kes on tavaliselt toituvad ebatervislikult või on alatoidetud. Vangistuses elavad flamingolased on erandid, paljud on kahvaturoosad, sest nad ei saa piisavalt täisväärtuslikku toitu. See on muutumas sest loomaaiad hakkavad rohkem panustama täisväärtuslikele krevettidele.

Toitumine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Flamingod filtrivad soolveest krevette ja sinivetikaid. Nende nokad on kohandatud muda filtreerimiseks. Flamingod, kelle ainus toit on sinivetikad on tumedama värvusega võrreldes nendega, kes seda söövad vähem.

Eluviis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Flamingod on väga kokkuhoidvad linnud, kes elavad kolooniates, kuhu võib kuuluda tuhandeid linde. Neil suurtel kolooniatel on kolm eesmärki:

  • kiskjate vältimine
  • leida rohkem sööki
  • leida rohkem pesapaiku.

Flamingode gruppides vastab ühele isasloomale üks emasloom. Nende vaheline side on nõrgem gruppides, kus on rohkem flamingosid.

Sigimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Flamingod otsivad pesakoha, mille valivad tavaliselt emased. Osad flamingod üritavad teha pesa varastades teiselt paarilt pesapaiga. Flamingod kaitsevad väga tigedalt oma pesapaika, kui keegi üritab seda varastada. Pärast poegade koorumist, annavad täiskasvanud flamingod poegadele „piima“. See on sarnane imetajate piimale, kuid see on pooltahke ja sarnaneb pisut kodujuustule. See on väga palju kõrgema valgu ja rasva sisaldusega, kui imetajate piim. Samuti sisaldab see palju antioksüdante ja immuunsust tõstvaid tegureid. Nii isas- kui ka emasloomad toodavad piima ja saavad toita selle abil oma järglasi. Elu esimese kuue päeva jooksul jäävad pojad pesapaika. Umbes 7 – 12 päeva pärast hakkavad pojad pesast välja liikuma, et uurida ümbrust. Kaks nädalat peale koorumist liituvad pojad ühisesse gruppi, kus võib olla tuhandeid flamingopoegi. Paljud pojad hukkuvad röövloomade tõttu.


Huvitavaid fakte flamingodest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vana-Roomlased pidasid flamingo keeli delikatessideks.

Andide kaevurid tapsid paljusid flamingosid saamaks neilt rasva, mille abil arvati ravitavat tuberkuloosi.

Vanad egiptlased uskusid, et flamingod on jumala Ra maapealsed esindajad.

Sageli kasutatakse flamingosid kunstis.

Roosast plastikust flamingod on väga populaarsed aiakaunistused Ameerika Ühendriikides.

Flamingo on Bahama rahvuslind.

Levik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Flamingod paiknevad põhiliselt Lõuna-Aafrika lõunaosas ja ka suurel määral Aafrika kaguosas, kuid ka mujal.

Flamingode paiknemine