Flagshipi programm

Allikas: Vikipeedia
Kosmosesondi Cassini foto Saturnist ja tema rõngastest

Flagshipi programm on üks NASA programmidest Päikesesüsteemi uurimiseks, mis on mõeldud kõige ajakulukamate ning kallimate missioonide jaoks. Flagshipi programmist väiksemad on keskmise eelarvega Discovery programm ja väikese eelarvega New Frontiersi programm.

NASA Flagshipi programmi missioonide eelarve on tavaliselt üle ühe miljardi USA dollari,[1] mis võimaldab uurida NASA jaoks eriti tähtsaid objekte. Flagshipi missioone on tänini saadetud näiteks Jupiterile, Europale, Saturnile ja Marsile.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1992. aastal otsustas NASA, et missioonid peaksid valituks osutumise nimel hakkama omavahel võistlema. Sellest otsusest sündisid esialgu Discovery ja Flagshipi programm. Hiljem lisandus nendele ka New Frontiersi programm.

2011. aastal teatas Ameerika Ühendriikide Riiklik Teadusnõukogu, et NASA Flagshipi missioonide kõrgeimaks prioriteediks peaks olema Mars Astrobiology Explorer-Cacher (MAX-C), mis pidi olema NASA panus ExoMarsi ja eelkäija Marsi pinnaseproovide Maale toomise missioonile. Tähtsuselt järgmine pidi olema NASA-ESA ühismissioon EJSM/Laplace ja oluliseks peeti ka Veenusele, Uraanile ja Enceladusele kosmosesondide saatmist[2][3].

Veebruaris 2012 peatas NASA eelarvekärbete tõttu oma osaluse ExoMarsis, et kinni maksta James Webbi kosmoseteleskoobi lisakulud[4][5]. Samuti peatati teadmata ajaks kõikide Flagshipi programmi missioonide planeerimine[6]. NASA on planeerimise peatamise suhtes hiljem teinud ka erandeid ning detsembris 2012 kuulutati välja Mars 2020 missioon[7]. 2015. aastal teatas NASA Europa Multiple-Flyby Missioni heaks kiitmisest[8].

Flagshipi missioonid[muuda | muuda lähteteksti]

NASA Flagshipi programmi kuuluvad järgmised missioonid:

Varasemad ja käigusolevad missioonid
Illustratsioon Missiooni nimi Toimumise aastad Märkused
Voyageri programm 1977–
Galileo 1989–2003
Cassini–Huygens 1997–2017 NASA-ESA ühismissioon. ESA tarnis Huygensi maanduri ja NASA ehitas kosmosesondi Cassini.
Chandra X-ray Observatory 1999–
Mars Science Laboratory 2011– MSL maandas Marsile Curiosity kulguri
Planeeritavad missioonid
Illustratsioon Missiooni nimi Stardi aasta Märkused
Mars 2020 2020
Europa Multiple-Flyby Mission 2022

Viited[muuda | muuda lähteteksti]