Mine sisu juurde

Fantastiline valgus

Allikas: Vikipeedia

"Fantastiline valgus" on Terry Pratchetti koomiline fantaasiaromaan ja teine raamat "Kettamaailma" sarjast. See ilmus 2. juunil 1986 tiraažiga 1034 eksemplari. Eesti keelde tõlkis selle Krista Kaer 1998. aastal.

Raamat on järg "Kettamaailma" sarja esimesele raamatule "Võlukunsti värv".

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatu tegevus algab kohe pärast "Võlukunsti värvi" lõppu, kus võlur Rincewind, Kakslill ja Pagas kukuvad Kettamaailmast alla. Neid päästab Oktaav, Kettamaailma kõige võimsam võluraamat, mis kohandab reaalsust selleks, et vältida ühe oma Kaheksast Suurest Loitsust kaotamist. Loits on peidus Rincewindi peas ja seetõttu ei tohi ta surra. Rincewind, Kakslill ja Pagas leiavad end Skundi metsast. Samal ajal viivad Ankh-Morporki võlurid läbi AshkEnte riitust, et kutsuda kohale Surm, kellelt küsida, miks Oktaav nii imelikult käitub. Surm hoiatab, et Kettamaailma hävitab varsti üks suur punane täht, kui Oktaavi Kaheksat Suurt Loitsu ei loeta ette. Surm hakkab esimeses peatükis goonima.

Mitmed võlurid lähevad Skundi metsa kinni püüdma Rincewindi, kes on samal ajal Kakslille ja Pagasiga metsast leitud piparkoogist majakeses. Püüdmiskatsetele järgnevas kaoses põgenevad Rincewind ja Kakslill nõia vanal luual. Samal ajal kutsub Galder Ilmaviha, Nähtamatu Ülikooli 304. kantsler, Loitsu enda juurde, kuid kogemata jõuab temani Loitsu asemel Pagas, kes ta surnuks lömastab. Kantsleri koha võtab üle Ymper Trymon, kes soovib Kaheksat Suurt Loitsu endale saada.

Rincewind ja Kakslill satuvad kokku druiidide pundiga, kes on suurtest kividest kokku pannud "arvuti". Samal ajal, kui Kakslill üritab päästa noort neiut Bethanit, keda druiidid ohverdavad, ründab druiide Kettamaailma suurim kangelane Metslane Cohen (paroodia kaheksakümneaastasest Barbar Conanist). Lahingus mürgitatud Kakslille päästmiseks reisib Rincewind Surma koju. Nad pääsevad napilt Surma adopteeritud tütre Ysabelli käest ning Rincewind saab teada, et Okaav ise pani Kaheksanda Loitsu tema pähe, et kindlustada, et seda Loitsu ei kasutataks enne õiget aega.

Rincewind, Kakslill, Cohen ja Bethan reisivad lähedal asuvasse linna, kus Cohen läheb tegema proteese, mille olemasolust ta sai Kakslillelt teada. Alles jäänud kolmikut ründab kari inimesi, kes unuvad, et punane täht taevas tuleb Kettamaailma hävitama sellel asuva võluväe tõttu. Trio põgeneb poodi, mis müüb kummalisi asju ja kaob alati, kui klient seda uuesti üles leida üritab, ning ilmub uues kohas välja. Sellised poed tekkisid ühe võluri needusest, mille ta lausus, kui poemüüja, kes palus tal järgmisel päeval vajalikule kaubale järele tulla, talle järgmisel, lühendatud tööpäeval ust lahti ei teinud. Poe abiga jõuavad nad Ankh-Morporki.

Mida lähemale punane täht taevas tuleb, seda nõrgemaks muutub Kettamaailma võluvägi. Trymon üritab panna Oktaavi Seitse Loitsu oma pähe, lootes päästa niiviisi maailma ja saada ülemvõim. Need Loitsud on siiski tema jaoks liiga tugevad ning tema meelest saab uks Vangladimensioonidesse, kus asuvad kõiksugu üleloomulikud olendid. Rincewindil ja Kakslillel õnnestub tappa moondunud Trymon. Rincewind loeb ette kõik Oktaavi Kaheksa Loitsu. Nende mõjul mõranevad lahti punase tähe kaheksa kuud, millest tulevad välja kaheksa väikest maailmakilpkonna, kes järgnevad oma vanemale A'Tuinile. Oktaav kukub maha ning Pagas sööb selle ära.

Kakslill otsustab koju minna ning ütleb Rincewindile nägemist, jättes talle lahkumiskingiks Pagasi. Cohen ja Bethan abielluvad. Rincewind läheb tagasi ülikooli, lootes, et nüüd, kus Loits tema peas enam ei pesitse, on ta võimeline lõpuks ometi muud maagiat õppima.

Tegelaskujud[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rincewind
  • Kakslill
  • Pagas
  • Ymper Trymon
  • Cohen
  • Bethan

Väljaanded[muuda | muuda lähteteksti]

USA-s välja antud raamatu esmatrüki kaanel on viga, kus Coheni nime asemel on kirjas "Conan" [1]

Tuletatud teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Graafiline romaan[muuda | muuda lähteteksti]

Scott Rockwelli kohandatud ning Steven Rossi ja Joe Benneti illustreeritud versioon "Fantastilisest valgusest" ilmus neljaosalise koomiksina 1992. aasta juunis, augustis, detsembris ja 1993. aasta veebruaris Innovative Corporationi kaudu.[2]

Telesari[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Võlukunsti värv (film)

The Mob Film Company ja Sky One lõid minisarja "Kettamaailma" kahest esimesest raamatust. See sari avaldati 2008. aastal.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Misprinted Cover scan from Amazon.com
  2. "Pratchetti bibliograafia". Vaadatud 19.08.2022.
  3. "The Colour of Magic sarja IMDB leht".