Fall Out Boy

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Fall Out Boy
Bänd kontserti andmas, detsember 2006
Bänd kontserti andmas, detsember 2006
Tuntud kui FOB
Päritolu Chicago, Illinois, Ameerika Ühendriigid
Stiilid pop punk
pop rock
Tegev 2001-...]
Plaadifirma(d) Decaydance,
Fueled by Ramen,
Island,
Uprising
Seotud esitajad Racetraitor
Arma Angelus
Gym Class Heroes
Timbaland
Panic! at the Disco
My Chemical Romance
Cobra Starship
Chainz
Veebileht www.falloutboyrock.com
Koosseis
Patrick Stump
Pete Wentz
Joe Trohman
Andy Hurley
Endised liikmed
T.J. "Raccine" Kunasch
Mike Pareskuwicz

Fall Out Boy (tavaliselt lühendatud: FOB) on Ameerika bänd Wilmette'ist (Chicago äärelinn) Illinoisi osariigis, mis tuli kokku 2001. aastal. Bändi liikmed on Patrick Stump (vokaal, rütmikitarr ja peamine helilooja), Pete Wentz (basskitarr, taustavokaalid ja peamine sõnadekirjutaja), Joe Trohman (soolokitarr) ja Andy Hurley (trummid). Bänd sai nime, kui nad küsisid kontserdi ajal rahvalt, mis nende nimeks peaks saama. Üks publikuliige soovitas "Fall Out Boy", mis on ilmselt vihje Simpsonites oleva tegelase Radioactive Mani kaaslasele.

Fall Out Boy on võitnud mitmeid auhindu oma esimese suure plaadifirma all välja antud albumi "From Under the Cork Tree" eest. Ilmunud 2005. aastal, saavutas album kahekordse plaatinaplaadi staatuse pärast rohkem kui 2,5 miljoni albumi müümist juba ainuüksi Ameerika Ühendriikides. Albumi toetuseks oli Fall Out Boy peaesinejaks turneedel 2005. ja 2006. aastal, mängides USA-s, Kanadas, Jaapanis ja Euroopas.

2001–2002. Algusaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Fall Out Boy loodi 2001. aasta alguses pärast seda, kui head sõbrad Joe Trohman ja Pete Wentz kohtusid keskkooliõpilase Patrick Stumpiga. Stump sai peagi põhilauljaks, T.J. "Raccine" Kunasch kitarristiks ja Mike Pareskuwicz trummariks. Järgmisel aastal debüteeris bänd oma demoga ja sellele järgnes 28. mail 2002 Uprising Recordsi all välja antud split-EP, kus tehti koostööd bändiga Project Rocket. Grupp andis välja ka mini-LP "Fall Out Boy's Evening Out With Your Girlfriend", samuti Uprising Recordsi all 2003. aastal.

Pärast minialbumi väljaandmist kujunes välja Fall Out Boy kultus ja trummar Andy Hurley, endine Racetraitori trummar, liitus bändiga pärast seda, kui kaks liiget lahkusid. Sel ajal mängisid nad mitmel kohalikul kontserdil The Knights of Columbus Hall’s Arlington Heightsis Illinoisis. Seal filmiti ka nende esimene video: "Dead on Arrival". Samal aastal pärast Fueled by Rameniga lepingu tegemist andsid nad 6. mail 2003 välja esimese täispika albumi "Take This to Your Grave". Bänd sai ettemaksu Island Recordsilt, et salvestada korralik debüütplaat, aga ettemaks tuli ühes sanktsioonidega Fall Out Boy järgmisele albumile. Kui suurem rahastamine oli paigas, algas "Take This to Your Grave’i" lindistamine, mis toimus Butch Vigis, mida omas Smart Studios ja mis asus Madison Wisconsinis. Produtsendiks oli Sean O’Keefe.

Singlitega nagu "Grand Theft Autumn/Where is Your Boy" ja "Saturday", mis said eetriaega ka FUSE’s ja mtvU’s ja raadioaega alternatiivsetes raadiojaamades üle kogu riigi, kogus bänd varsti suure austajaskonna. Positiivse vastukajaga muusikafestivalil "South by Southwest" ja ulatusliku turneekavaga jätkus Fall Out Boy kuulsuse kasvamine. Albumi müük läks hästi ja see saavutas lõpuks kullastaatuse, aga ainult pärast nende järgmise albumi, "From Under the Cork Tree" ilmumist.

2003. aasta keskel võttis bändi oma tiiva alla Island Records, mis on osa superplaadifirmast Island Def Jam Music Group, ühes Def Jam Records'ga. See oli pärast seda, kui nad korjasid üles võimaluse oma järgmise albumi jaoks. Oma mainstream-debüüdi lindistamise ajal andsid nad välja akustilise EP "My Heart Will Always Be The B-Side to My Tongue" läbi Fueled by Rameni 18. mail 2004. See debüteeris edetabelis "Billboard Top 200" 153. kohal, mis oli nende esimene säärane sisenemine edetabelisse. Kaheplaadiline komplekt sisaldas DVD-d videote, akustiliste esinemiste ja fännifotogaleriiga.

2005–2006. Kommertsdebüüt[muuda | muuda lähteteksti]

3. mail 2005 andis Fall Out Boy välja esimese suure plaadifirma alt välja antud albumi "From Under the Cork Tree", mis debüteeris edetabelis "Billboard 200" 9. kohal ja mida müüdi esimesel nädalal 68 000 eksemplari. Album saavutas topeltplaatinaalbumi staatuse ja seda on müüdud üle 2,5 miljoni albumi ainuüksi USA-s. Aasta alguses oli bändi stabiilsus ohus, kui Wentz sai üledoosi rahustist Ativan läbikukkunud enesetapukatses. Lugu "7 Minutes in Heaven (Atavan Halen)" nende albumilt "From Under the Cork Tree" on kirjutatud Wentzi enesetapukatse põhjal.

Nende esiksingel "Sugar We're Goin' Down" jõudis haripunkti 8. kohal edetabelis "Billboard Hot 100", 6. kohal "Pop 100-s" ja 3. kohal "Modern Rocki" edetabelis. Video jõudis esikohale MTV saates TRL, kus ta läks viimaks välja 26. augustil 2005. Video võitis samuti MTV2 auhinna 2005. aasta MTV Muusikaauhindade jagamisel, keerutades üles uue huvi ja tõusu plaadimüügis. Bänd esitati kandideerima 2006. aasta Grammyde parima uue artisti kategoorias.

Teine singel plaadilt “Dance, Dance” sai nende teiseks edetabelite esikümne singliks, kui see tõusis 9. kohale Hot 100-s. See jõudis samuti 6. kohale Pop 100-s ja sai bändi kõige kõrgemale tõusnud looks, kui ta tõusis 2. kohale Modern Rocki edetabelis. Video laulule esilinastus TRL-s 11. oktoobril 2005; see jõudis peagi esikohale ja läks hiljem välja 17. jaanuaril 2006. Kolmas singel albumilt "A Little Less Sixteen Candles, a Little More "Touch Me"" oli palju vähem populaarne võrreldes nende kahe eelmise singliga, aga jõudis siiski 65. kohale Hot 100-s ja tõusis esikohale kaks korda TRL-s, lahkudes edetabelist 6. juunil 2006.

Bänd oli peaesinejaks Nintendo Fusioni turneel 2005. aasta sügisel, liitudes The Starting Line-I, Motion City Soundtracki, Boys Night Outi ja Panic! At the Discoga 31-linnalisel turneel. Nende suurenenud edu tõttu olid nad ka peaesinejad Black Clouds and Underdogsi turneel – see oli pop/punk-üritus, kus esinesid ka All-American Rejects, Hawthorne Heights, From First to Last. Turneel olid ka The Hush Sound pool turneed ja October Fall samuti pool. Nad esinesid 53 kontserdil USA-s, Kanadas ja Suurbritannias.

2007. Õitsengu jätk[muuda | muuda lähteteksti]

2007. aasta veebruaris andis ansambel välja neljanda stuudioalbumi "Infinity on High". Seda saatis kohe hiiglaslik menu – albumit müüdi 260 000 eksemplari juba esimesel nädalal ja see jõudis edetabelis "Billboard 200" esikohale. Esiksingel "This Ain't A Scene, It's An Arms Race" tõusis esikohale Pop 100 edetabelis ja teisele kohale edetabelis "Billboard Hot 100". Singli video debüteeris MTV-s teisipäeval, 19. detsembril 2006. Et albumimüüki suurendada, esines bänd Honda Civicu turneel 2007. aasta suvel ja "Live Earthi" kontsertidel 7. juulil 2007.

"This Ain't A Scene, It's An Arms Race" jõudis 2. kohale UK singlite edetabelis 4. veebruaril 2007, tehes sellest seniajani nende kõige edukama loo Suurbritannias. Singel jõudis samuti USA Hot 100-s 2. kohale ja edetabelis "U.S. Pop 100" esikohale. "The Carpal Tunnel of Love" (teine singel, mis albumilt välja anti) tõusis 81. kohale edetabelis "U.S. Hot 100" vaid läbi digitaalsete müükide. "Thnks Fr Th Mmrs" väljastati 9. aprillil 2007 ning tõusis 12. kohale edetabelis "Billboard Hot 100" ja 12. kohale Suurbritannia singlite edetabelis.

Fall Out Boy oli 2007. aasta Honda Civicu turnee peaesineja, kaasas +44, The Academy Is…, Paul Wall ja Cobra Starship. Turnee pidi algsete plaanide põhjal algama 18. aprillil ja lõppema 11. juunil. Paraku lükati turnee isiklikel põhjustel edasi 11. maini, kus esimene kontsert mängiti Denveris Colorados Turnee USA-osa oli planeeritud lõppema 2. juulil Anaheimis Californias, sealt plaaniti liikuda Suurbritanniasse ning sealt edasi Aafrikasse, et toetada pimedaid lapsi. Järgmine Fall Out Boy California turnee toimus sügisel ja tuuritati Gym Class Heroesiga.

Et näidata mitmekülgsust, on Fall Out Boy teinud koostööd räpparite Kanye Westi ja Timbalandiga ning tuuritanud koos Paul Walliga. West produtseeris ja on esindatud nende remixil "This Ain't a Scene…"'st. Nad töötasid samuti koos Timbalandiga tema uue albumi peal Timbaland Presents Shock Value, kus mängisid ühes loos "One & Only", mille kirjutamisse andsid Stump ja Wentz oma panuse. Stump on veel esindatud kahel lool Gym Class Heroes’iga (mis on samuti lepingus Fueled by Rameniga), kaasaarvatud nende hittsinglil "Cupid’s Chokehold". Ta on samuti külalisvokalist Motion City Soundtracki singlil "Everything is Alright".

On kinnitatud, et bänd esineb USA bändide seas Live Earthi kontserdil 7. juulil 2007. Bänd on ajakava järgi pandud esinema üritusel, mis leiab aset New Jersey’s Giants Stadiumil ühes AFI, Akoni, Alicia Keysi, Bon Jovi, Dave Matthews Bandi, Faith Hill ja Tim McGraw, John Mayeri, Kanye Westi, Kelly Clarksoni, KT Tunstalli, Ludacrisi, Melissa Etheridge'i, The Police'i, Rihanna, Roger Watersi, ja taas kokku tulnud Smashing Pumpkinsiga.

"Folie à Deux"[muuda | muuda lähteteksti]

18. augustil 2008 algas bändi kuuenda albumi promomine. Kampaania algas, kui Decaydance Records'i lehele "häkkis" organisatsioon "Citizens For Our Betterment". Lehel olev link viis teisele lehele, mis oli Ameerika Ühendriikide lipuvärvides. Lehel olevad lingid ei viinud kuskile, vaja läks kindlat IP-aadressi. Järgmisel päeval oli Decaydance'i leht endine. 19. augustil nähti Ashlee Simpsonit kandmas Citizens For Our Bettermenti (CFOB) brošüüri. CFOB lehel ilmusid iga päev uued postitused, paljud neist viitasid 4. novembrile. 24. augustil viis üks link lehele, millel oli kirjas "FOB – The Return – November Four." Mõned arvasid, et see vihjab uue Fall Out Boy albumi ilmumisajale, mõned aga arvasid, et see on Wentzi viis panna inimesi presidenti valima. Paljud Fueled by Ramen'i bändid postitasid MySpace'is teateid pealkirjaga "Welcome To The New Administration." Igas teates oli sõna kümme. Viimaks, 25. augustil, suunas Citizens For Our Bettermenti leht ümber Fall Out Boy Friendsorenemies.com lehele. Lehelt oli võimalik ka saada erinevaid laule Decaydance'i bändidelt ja laule Fall Out Boy uuelt albumilt Fueled by Ramenilt "Folie à Deux". Kuigi algselt pidi album ilmuma 4. novembril, lükati ilmumise kuupäev 16. detsembrile. Plaadilt on võimalik juba kuulda lugusid "I Don't Care", "Headfirst Slide Into Cooperstown On a Bad Bet", "What a Catch, Donnie" ja "America's Suitehearts". Uue albumi promomisega püstitasid Patrick Stump ja Pete Wentz Guinnessi rekordi. Nad andsid 24 tunni jooksul 72 raadiointervjuud, eelmiseks rekordiks oli 57

"Save rock and roll"[muuda | muuda lähteteksti]

Paariaastase vahe järel said Stump ja Wentz lugude kirjutamiseks taas kokku aastal 2012.

"American beauty/American psycho"[muuda | muuda lähteteksti]

2. juunil 2014 avaldas Wentz, et tema ja Stump on kirjutanud uut muusikat. "Me kirjutame. Ma just kuulasin midagi, mida Stump on treileris kirjutanud. Nii et me kirjutame, albumi lõpetame Lõuna-Aafrikas septembris."

Muusikastiil[muuda | muuda lähteteksti]

Samas, kui teda peetakse laialdaselt alternatiivroki bändiks, on Fall Out Boy’d tihti kirjeldatud kui pop punki ja emo. Take This to Your Grave'i ja From Under the Cork Tree’d on mõlemaid kirjeldatud kui pop punki, mis on segatud kergete hardcore pungi saundide ja mõjudega ja nende viimane plaat, Infinity on High, esindab laia valikut erinevaid stiile ja instrumente, sisaldades orkestrit ja koori ("Thnks fr th Mmrs", "You're Crashing, But You're No Wave") ja aeglane klaveriballaad ("Golden"). Veel enam, keskne osa Fall Out Boy saundist on juurdnud laulusõnades, põhiliselt kirjutatud bassisti Pete Wentzi poolt. Ta kasutab tihti irooniat koos muude kirjanduslike vahenditega, et teha personaalseid lugusid ja kogemusi detailsemaks.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Singlid[muuda | muuda lähteteksti]