Evald Mikson

Allikas: Vikipeedia
Evald Mikson
Isikuandmed
TäisnimiEvald Mikson
Sünniaeg12. juuli 1911
SünnikohtTartu, Eesti
Surmaaeg27. detsember 1993 (82-aastaselt)
SurmakohtReykjavík, Island
PositsioonVäravavaht
Koondisekarjäär
AastadKoondisM(V)
1934–1938Eesti7(0)

Evald Mikson (ka Eðvald Hinriksson; 12. juuli 1911 Tartu27. detsember 1993 Reykjavík, Island) oli Eesti jalgpallur. Ta oli ka Eesti Poliitilise Politsei ja Eesti Julgeolekupolitsei ametnik, keda Simon Wiesenthali keskus on süüdistanud sõjakuritegudes Teise maailmasõja ajal.

Karjäär jalgpallurina[muuda | muuda lähteteksti]

Mikson oli väravavaht. Ta esindas Eesti rahvuskoondist seitsmel korral 1934 kuni 1938.

Evald Miksoni pojad Johannes ja Atli Eðvaldsson olid Islandi koondise jalgpallurid, ka tema pojatütar Sif Atladóttir (Atli tütar) ja pojapoeg Emil Atlasson on jalgpallurid.

Karjäär politseis[muuda | muuda lähteteksti]

Evald Mikson alustas teenistust Eesti Vabariigi Poliitilises Politseis aastal 1936.

Pärast juunipööret 1940. aastal varjas ennast nõukogude võimu ja NKVD poliitiliste repressioonide eest.

1941. aastal Suvesõjas, võitles metsavendade grupi juhina.

Peale Saksa okupatsiooni algust juulis 1941. liitus Eesti Omavalitsusele allunud poliitilise politsei ja hilisema Eesti Julgeolekupolitseiga, mille koosseisus osales natsionaalsotsialistliku Kolmanda Riigi vastaste ning ebasobivate isikute(juutide) kohtuväliste represseerimistega-(vahistamine, vara konfiskeerimine, koonduslaagrisse saatmine ning hukkamisotsuste koostamine).

Samuti osales ÜK(b)P KK poolt okupeeritud Eestisse põrandaalust tööd juhtima jäetud ning 3. septembril 1941. vahistatud EKP KK esimese sekretäri Karl Säre esimestes ülekuulamistes.

1942 Evald Mikson vahistati ning viibis eeluurimise all 22 kuud Tallinnas Keskvanglas (Patareis). Vahistamise põhjustena on toodud erinevaid põhjuseid:

  1. Karl Säre ülekuulamisel avanesid Evald Miksonile saladused, mille valdamine ei olnud Hitleri režiimi teenistuses olevale eestlasest ametnikule lubatud (naiivne ja romantiline versioon);
  2. kohtuväliste represseerimiste käigus äravõetud materiaalsete väärtuste omandamine (Eesti NSV aegne versioon).

Peale Martin Sandbergeri väljavahetamist SS-Sturmbannführer Bernhard Baatziga Evald Mikson vabastati ning edasine koostöö jätkus Oberkommando der Wehrmacht (OKW) admiral Wilhelm Canarise juhitavs Saksa sõjaväeuure- ja vastuluureorganisatsiooni Abwehri ja nende alluvuses teeniva eestlasest leitnant Ernst Proostiga.

1944. aastal põgenes ta Eestist Rootsi ning aastal 1946 asus ta Rootsist elama Islandile. Seal sai temast tuntud spordijuht, kes pani aluse Islandi jalgpallile. Tal oli massööriteenuseid pakkuv firma.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti jalgpallikoondislaste loend

Ajakirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]