Evakueerimistank

Allikas: Vikipeedia
Evakueerimistank BPz3 "Büffel"
Evakueerimistank T-34-T Tallinna lähedal

Evakueerimistank on tanki veermiku baasil ehitatud tehnilise evakueerimise ja -abi otstarbeline kergelt relvastatud soomusmasin.

Evakueerimistankid on tavaliselt varustatud tugeva tõmbejõuga vintsiga, millega on võimalik tõmmata liikumisvõimetult kinni jäänud lahingutehnikat vabale ja tugevale pinnasele. Samuti on reeglina varustuses võrdlemisi suure tõstejõuga kraana, mille abil on võimalik lahinguvälja vahetus läheduses läbi viia tehnilist teenindamist või oluliste osade (näiteks mootori) kiirvahetust. Evakueerimistankil on kinnitused, mis võimaldavad liikumisvõimetu roomik- või ratasmasina äravedu. Et võimaldada tehnilise abi ja evakuatsiooni agregaatide paigaldamist, puudub evakueerimistankil pöördtorn koos tanki põhirelvastusega. Tavaliselt piirdub relvastus kuulipildujaga ja suitsugranaadiheitjatega, mida kasutatakse enesekaitseks.

Evakueerimistanke kasutatakse, et lahingus rivist väljalöödud, kuid taastamiskõlblik või vähemalt varuosadeks kõlbav soomustehnika on kasulik tootmiskulutuste kokkuhoiuks, lahinguväljalt ära toimetada . Kuna see tegevus oli omakorda seotud sageli suure lahingulise ohuga ja nõudis tugevajõulist, maastikku läbivat abimasinat, hakati evakueerimistanke tootma tavaliste lahingutankide modifikatsioonidena.

Tänapäeval toodetakse evakueerimistanke praktiliselt kõigi tuntumate lahingutankide modifikatsioonina. Evakueerimistankid on peamiselt soomusväe remondiallüksuste relvastuses.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

I Maailmasõja ajal brittide Mark IV „päästetank

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]