Euroopa sotsiaalharta

Allikas: Vikipeedia
1961. aasta harta liikmesriigid on kaardil helerohelised, uuendatud harta liikmed tumerohelised ning hartaga seni liitumata riigid on hallid.

Euroopa sotsiaalharta on Euroopa Nõukogu kokkulepe, mis sõlmiti 18. oktoobril 1961 ja mida revideeriti 1996. aastal. Uuendatud harta jõustus 1999. aastal ning see asendab järk-järgult 1961. aasta harta.

Euroopa sotsiaalharta määratleb inimõigused ja põhivabadused ning kehtestab kontrollimehhanismi, mis tagab nende austamise Euroopa Liidu liikmesriikides. Harta garanteerib õigused ja vabadused, mis puudutavad kõigi üksikisikute igapäevaelu. Hartas määratletud põhiõigused on: majutus, tervis, haridus, töö, sotsiaal- ja õiguskaitse, liikumisvabadus ja diskrimineerimatus.

Euroopa Nõukogu 47 liikmesriigist on sotsiaalharta ratifitseerinud 43 liikmesriiki, sealhulgas kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, aga ka näiteks Venemaa Föderatsioon, Ukraina, Moldova, Armeenia, Gruusia, Aserbaidžaan, Türgi, Horvaatia, Albaania jt.[1]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Tiina Ansip "Täna möödub 50 aastat Euroopa sotsiaalharta sünnist" Sotsiaalministeeriumi pressiteade, 18. oktoober 2011

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]