Euroopa amet vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimiseks

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti


Euroopa amet vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala suuremahuliste IT-süsteemide operatiivjuhtimiseks (eu-LISA) on Euroopa Liidu amet, mille ülesandeks on Euroopa Liidu suurte infosüsteemide ja sidetaristu operatiivjuhtimine. eu-LISA loodi 2011. aastal, et hallata teise põlvkonna Schengeni infosüsteemi (SIS II), viisainfosüsteemi (VIS) ja asüülitaotlejate sõrmejälgede infosüsteemi Eurodac.[1] Ameti operatiivkeskus asub Prantsusmaal Strasbourgis, varurajatis Austrias Sankt Johann im Pongaus ja peakorter Tallinnas. [2]

eu-LISA haldus- ja juhtimisstruktuuri kuuluvad haldusnõukogu, nõuanderühmad ja tegevdirektor.[3] Haldusnõukokku kuuluvad EL liikmesriikide ja Euroopa Komisjoni esindajad, tegevdirektor on alates 1. novembrist 2012 Krum Garkov[4].

eu-LISA ülesandeks on lisaks olemasolevat infosüsteemide haldamisele ka uute infosüsteemide väljatöötamine, ülesehitamine ja käitamine, mille hulka kuuluvad riiki sisenemise ja riigist väljumise süsteem, reisiinfo ja reisilubade süsteem ning karistusregistrite infosüsteem.

eu-LISA tegutses Tallinna kesklinnas Euroopa Majas[5] kuni uue hoone valmimiseni Lennusadama lähedal.[6] eu-LISA uus peahoone aadressil Vesilennuki 5 avati 19. septembril 2018 [7] Hoone projekteerisid Üllar Ambos, Jaan Kuusemets, Pille Noole, Ioannis Lykouras ja Erko Luhaaru (DAGOpen OÜ, LÜNK arhitektid OÜ)[8], sisekujunduse autorid on Margit Teikari ja Tuuli Trei (Stuudio TEMA OÜ).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]