Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsioon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Allianss Liberaalid ja Demokraadid Euroopa Eest ehk ALDE (inglise keeles: Alliance of Liberals and Democrats for Europe, hollandi keeles: Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa, saksa keeles: Allianz der Liberalen und Demokraten für Europa, prantsuse keeles: Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l'Europe) on Euroopa parlamendi fraktsioon, mis koosneb liberaalsest Euroopa liberaalsete ja reformiparteide ühendusest ja tsentristlikust Euroopa Demokraatlikust Parteist. ALDE loodi 13. juulil 2004.

See on Euroopa Parlamendi suuruselt kolmas fraktsioon, millesse kuulub 85 liiget (732-st Euroopa Parlamendi kohast) 22st ELi liikmesriigist. Eestist kuulub ALDE-sse Eesti Reformierakond ja Eesti Keskerakond. ALDE liider on Suurbritannia liberaaldemokraat Graham Watson.

ALDE on esindatud ka Euroopa Liidu Regioonide Komitees, Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees ja NATO Parlamentaarses Assamblees.

ALDE Euroopa Parlamendis[muuda | muuda lähteteksti]

Loomine[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa Liberaalide, Demokraatide ja Reformipartei parlamendifraktsiooni koosolekul, mis toimus 13. juulil 2004. aastal Brüsselis, kiideti heaks soovitus ühineda uueks fraktsiooniks Euroopa Demokraatlikku Parteisse kuuluvate liikmetega. Euroopa Demokraatlik Partei on asutatud François Bayrou' Prantsuse Demokraatia Liidu, Leedu Tööpartei ja Itaalia Margherita baasil. Need kaks Euroopa poliitilist parteid on väljaspool Euroopa Parlamenti eraldi parteid. Fraktsiooni kuulus loomise ajal 88 liiget. ALDE-ADLE fraktsiooni loomise koosolekul, mis järgnes vahetult ELDRi koosolekule, valiti fraktsiooni juhiks Briti Liberaalsete Demokraatide Parteisse kuuluv Euroopa Parlamendi liige Graham Watson. Asutamiskoosolekul võeti vastu ka kümnepunktiline "Euroopa Programm".

Programm[muuda | muuda lähteteksti]

ALDE pooldab avatud ja tulevikku suunatud lähenemisviisi Euroopa Liidu poliitikale, mis ühendab endas isikliku vabaduse, vaba ja dünaamilise ärikultuuri, majandusliku ja ühiskondliku solidaarsuse, mure meie keskkonna tuleviku pärast ning austuse ja sallivuse kultuurilise, usulise ja keelelise mitmekesisuse suhtes. Nende ettekujutuses on EL selline Euroopa, mis jõuab iga Euroopa riigini ning austab demokraatia ja õigusriigi põhimõtteid, järgib inimõigusi ja turumajanduse põhimõtteid. Nad töötavad püsiva majanduskasvu edendamiseks, mis annab rohkem ja paremaid töökohti, suuremat valikut tarbijale ning pakub suuremaid võimalusi äritegevuseks ja ettevõtluseks. Nad võitlevad kõikide Euroopa kodanike vabaduse, turvalisuse ja õigluse eest, astuvad välja inimõiguste kaitseks ja võitlevad kõikide diskrimineerimise vormide vastu, et edendada maailmas rahu, õiglust ja stabiilsust, vähendades sellega vaesust, ja teevad koostööd rahvusvaheliste institutsioonide kaudu. Nad toetavad ELi institutsioonide reformi, et Euroopa Liit oleks arusaadavam, läbipaistvam, reageerimisvõimelisem ja omaks kodanike ees suuremat aruandekohustust.

Kümnepunktiline „Euroopa Programm

  1. Rahu edendamine liidu kaudu föderaalsete traditsioonide vaimus.
  2. ELi globaalse rolli suurendamine majandusliku ja poliitilise mõõtme ühendajana.
  3. Euroopa Liidu lähendamine kodanikele ja selle demokratiseerimine.
  4. Kõikide Euroopa kodanike põhiõiguste tagamine.
  5. Hariduse edendamine igal tasandil.
  6. Majandusliku juhtimise tugevdamine pärast euro kasutusele võtmist.
  7. Pettuse ja tarbetu bürokraatia väljajuurimine.
  8. Euroopa muutmine juhtivaks keskkonnakaitsjaks maailmas.
  9. Globaliseerumise muutmine kõigi jaoks kasulikuks.
  10. Kõikide Euroopa regioonide rolli täielik tunnustamine ja tugevdamine.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]