Esimene ristisõda

Allikas: Vikipeedia
Esimene ristisõda
Osa Ristisõdadest
Lähis-Ida 1135.png

Lähis-Ida aastal 1135, Esimese ristisõja tulemusel moodustatud ristisõdijate riigid on märgitud punaste ristidega.
Toimumisaeg 10961099
Toimumiskoht Lähis-Ida
Tulemus Ajutised Ristisõdijate riigid Lähis-Idas
Osalised
Rooma Katoliku Kiriku paavst
Prantsusmaa kuningriik
Inglismaa kuningriik
Genova vabariik
Ida-Rooma keisririik
Seldžukkide sultanaat
Väejuhid või liidrid
Raymond IV de Toulouse
Antiookia vürst Bohemond I
Bouilloni Godfrey

Esimene ristisõda toimus aastatel 10961099. Sõjas osalesid prantsuse ja saksa talupojad, feodaalid, moslemid ning seldžukid.

Ristisõja kuulutas välja 1095 Prantsusmaal Clermontis Rooma Katoliku Kiriku paavst Urbanus II, kes vastas Bütsantsi keisri Alexios I palvele. Eesmärgiks oli moslemitest seldžukkide väljatõrjumine Pühalt Maalt ja Jeruusalemmast ning idapoolsete kristlaste vabastamine nende ikke alt.

Urbanus II Clermont'i kirikukogul.

Ristiusu levitajatel oli selline teekond: Prantsusmaa, Saksa-Rooma keisririik, Rooma, Ungari, Bütsantsi keisririik, Konstantinoopol, Antiookia ja Jeruusalemm. Ristisõdijaid tuli ka meritsi ja maitsi kõikjalt Euroopast, nii üksi kui gruppidena. Esimesed ristisõdijate väed, mis Bosporuse väina juurde jõudsid, hävitati. Neile järgnes paremini organiseeritud sõjavägi, mis 1099. aasta juulis Jeruusalemma vallutas.

1096. aastal vallutasid ristisõdijad Väike-Aasias Rumi Seldžukkide sultanaadi valitsejalt sultan Arslan I Nikaia ja 1098. aastal seitsmekuulise piiramise järel Antiookia.

Peagi sai ristisõjast Prantsusmaa rüütlite ettevõtmisest üleeuroopaline üritus, kus osalesid nii rüütlid kui talupojad mitmetest rahvustest. 1099. aasta juunis Jeruusalemm vallutati ja rajati Jeruusalemma kuningriik ning ka teisi ristisõdijate riike. Ehkki need maad püsisid ristisõdijate käes vähem kui kakssada aastat, oli Esimene Ristisõda äärmiselt tähtis verstapost Eurooplaste ekspansioonis. See oli ka ainus ristisõda, kus Jeruusalemm vallutati. Jeruusalemma kuningriik kestis aastani 1291, kui Akko linn langes.


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]