Laose lipp

Allikas: Vikipeedia

Laose lipp on Laose ametlik lipp.

Riigi- ja rahvuslipp[muuda | muuda lähteteksti]

? Laose riigi- ja rahvuslipp. Proportsioonid 2:3.

Laos võttis 2. detsembril 1975 oma lipuks kommunistliku vabastusliikumise Pathet Lao lipu. See oli horisontaalsete laidudega puna-sini-punane trikoloor, millel sinise laiu keskel on valge sõõr. Punased laiud moodustavad kumbki 1/4 ja sinine laid 1/2 lipu kõrgusest.

Valge sõõr koos sinise laiuga tähistavad täiskuud Mekongi jõe kohal ja punased laiud jõe mõlemat kallast.

Valgel kettal on mitu tähendust, näiteks päike, Kuu ja yin-yang.

Sinine sümboliseerib Mekongi, heaolu ja rikkust kindlustavat jõge.

Punane tähistab rahva poolt vabadusvõitluses toodud vereohvrit.

Laose ajaloolised lipud[muuda | muuda lähteteksti]

1893. aastal sai Laos (Prantsusmaa asumaa) endale traditsioonilise punasepõhjalise lipu, millel oli päikesevarju kujutis ja selle all kolm valget elevanti. Elevandid seisid trepil, millel oli 5 astet, sümboliseerides budismi 5 käsku. Legendi järgi armastas Laose (miljoni elevandi maa) rajaja Fa Ngun sõita valgel elevandil päikesevarju all. Neist said kõige tähtsamad kuninglikud sümbolid. Kolm elevanti esindasid igaüks ühte kolmest Laose kuningriigist ja kuningliku Laose kolmainsust: monarhi, rahvast ja budismi. Lipu vardapoolsesse ülanurka oli paigutatud Prantsusmaa lipp. Kui Jaapan Teises maailmasõjas Indohiina vallutas, kaotati lipult prantsuse trikoloor.

1945. aastal oli ajutiselt kasutusel praegune lipp, mis algselt oli Lao Issara (hilisem Pathet Lao) tunnuseks, kuid siis taastati Jaapani okupatsiooni eelne lipp. 1952. aastal, kui Laos iseseisvus, kaotati lipult Prantsuse trikoloori kujutis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Laose vapp

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]