Teek: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 19 baiti ,  14 aasta eest
sõnastuse kohendamine
(sõnastuse kohendamine)
'''Teek''' ([[inglise keel]]es: ''library'') on kollektsioon [[funktsioon (programmeerimine)|funktsioon]]e, [[makro]]sid, [[klass]]e vms [[alamprogramm]]e, mis on mõeldud korduvkasutuseks erinevates [[programm]]ides (või programmide koostamiseks). Lisaks alamprogrammidele võivad teegid sisaldada ka temale tööks vajalikke andmeid, kuid see on sekundaarne funktsioon. Teegifaile eristatakse programmidest selle järgi, et nad ei ole iseseisvad programmid, vaid pigem abistajad, mis pakuvad teenuseid teistele, sõltumatutele programmidele.
 
Tänapäeva tavaarvutitele ilma teekide kasutamiseta praktiliselt programmi kirjutada ei saa, kuna tavaprogrammidel puudub vahetu ligipääs arvuti riistvarale. Sisendi ning väljundi (input/output) jaoks on [[operatsioonisüsteem]]idel kaasas rodupallju teeke, mis suhtelvad [[kernel]]iga; operatsioonisüsteemi kerneltuumaga; tuum vastutab vahetult riistvara juhtimise eest. Lisaks sellele kasutavad programmid väga tihti [[standardteek]]e, mis on kaasas kasutatava [[programmeerimiskeel]]ega.
 
==Linkimine==
:''Rohkem informatsiooni leiab artiklist [[linkija]]''
* Staatilise linkimise puhul toimub sümbolite lahendamine vahetult peale programmi kompileerimist; kõik viidatud teegiosad kopeeritakse samasse käivitusfaili (''executable'' faili) koos programmi enda koodiga.
* Dünaamilise linkimise puhul toimub sümbolite lahendamine programmi käivitusfaasis. Mällu laetakse eraldinii programmi binaarfailprogramm kui ka kasutatavad teegifailid, ning programmis kasutatud sümbolite viidad suunatakse seejärel teegifailile. [[Windows]] operatsioonisüsteemides tunneb ära dünaamilised teegifailid nende [[laiend]]i "<tt>.DLL</tt>" järgi; [[Unix]]-laadsetes operatsioonisüsteemides kasutatakse eesliidet "lib" ning laiendit "<tt>.so</tt>".
 
==Vaata ka==
155

muudatust

Navigeerimismenüü