Erinevus lehekülje "Nefron" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 26 baiti ,  13 aasta eest
P
resümee puudub
P
 
===Nefroni ehitus===
Nefron koosneb päsmakestest ja neerutorukeste süsteemist. Enamik torukesi suubub neeru kooreosas paiknevatesse kogumistorukestesse, mis peale kogumisfunktsiooni etendavad ka olulist osa lõpliku uriini[[uriin]]i moodustamises.
Nefroni päsmake koosneb kapillaarlingudest ja seda ümbritsevast kihnust. Kapillaarpõimik saab alguse päsmakesse suubuvast toomasoonest (''vas afferens'') ja koondub viimasooneks (''vas efferens''). Need soones vastavad oma ehituselt arterioolidele[[arteriool]]idele. Veresoonte[[Veresoon]]te poolele jääb päsmakese vaskulaarne poolus, vastasküljelt aga algab neerutoruke, mille kaudu väljub [[esmasuriin]]. Seda osa päsmakesest nimetatakse uriini- ehk tubulaarseks pooluseks.
 
Eriline on veresoonte läbimõõt päsmakeses - nimelt on viimasoone läbimõõt vaid 1/5 toomasoone omast - selline veresoonte diameetrite erinevus koos teiste mehhanismidega tagab päsmakese kapillaarides suhteliselt kõrge [[vererõhk|vererõhu]] - 65.70 mmHg. See on vajalik püsivaks uriini tekkeks.
 
Päsmakesed võivad paikneda neerukoores või koore sisemises piirkonnas säsi lähedal. Vastavalt sellele jaotatakse päsmakesed kortikaalseteks ja jukstamedullaarseteks.
24 900

muudatust

Navigeerimismenüü