Kurrutus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P geo-toim
Siim (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
"'''Kurrutus'''" on termin, millel on [[geoloogia]]s mitu omavahel seotud, kuid mõnevõrra erinevat tähendust.
{{geo-toim}}
'''Kurrutus''' ehk '''kurdumine''' on horisontaalselt ladestuvate [[sete]]te ja [[settekivim]]ite paine, mille käigus nende kihid pressitakse lainjalt kokku. Kurrutuse tulemusena tekivad [[kurdmäestik]]ud.


*Kurrutus ehk [[kivim]]ite plastiline deformeerimine, mille käigus tekivad erinevate mõõtmetega [[kurd|kurrud]]. Nähtus kaasneb kokkusurvepingetega [[maakoor]]es.
Tavaliselt toimub kurrutus [[ookean]]ide [[põhi|põhjas]]. [[Maismaa]]l kurrutuse tulemusena tekkivad kurdpangamäestikud ja mägedevahelised nõod.

*Kurrutus kui kurrutustsükkel, näiteks [[Hertsüünia kurrutus]]. Termin on mõnevõrra vananenud ning tänapäeval sageli valesti mõistetud. [[Laamtektoonika]] eelses geoloogias oli tavaks jagada Maa ajalugu erinevaiks kurrutustsükleiks. [[Kaledoonia kurrutus]] (540...400 Ma), sellele järgnes Hertsüünia kurrutus (400...250 Ma), seejärel Kimmeri (250...65 Ma) ning Alpi kurrutused (65...0 Ma). Tänapäeval on sõna 'kurrutus' asendatud sõnaga 'orogenees' ning Kaledoonia orogenees ei tähenda mingit ülemaailmse ulatusega tsüklit, vaid regionaalset sündmust, mille vältel tekkis näiteks [[Skandinaavia mäestik]]. Kaledoonia orogenees tähendab seega ühte kindlat piiratud geograafilise ulatusega sündmust ning seda nime ei saa omistada kusagil teises maailma otsas samal ajal toimunud mäetekkeprotsessile ning loomulikult mitte ka samal ajal tekkinud kivimeile, mille moodustumisel pole orogeneesi ega kurrutusega midagi tegemist.

*Kurrutuse all võidakse ka mõista seda, mida tänapäeval orogeneesiks nimetatakse ehk mäetekkeprotsessi.


[[Kategooria:Geoloogia]]
[[Kategooria:Geoloogia]]

Redaktsioon: 24. august 2007, kell 20:13

"Kurrutus" on termin, millel on geoloogias mitu omavahel seotud, kuid mõnevõrra erinevat tähendust.

  • Kurrutus ehk kivimite plastiline deformeerimine, mille käigus tekivad erinevate mõõtmetega kurrud. Nähtus kaasneb kokkusurvepingetega maakoores.
  • Kurrutus kui kurrutustsükkel, näiteks Hertsüünia kurrutus. Termin on mõnevõrra vananenud ning tänapäeval sageli valesti mõistetud. Laamtektoonika eelses geoloogias oli tavaks jagada Maa ajalugu erinevaiks kurrutustsükleiks. Kaledoonia kurrutus (540...400 Ma), sellele järgnes Hertsüünia kurrutus (400...250 Ma), seejärel Kimmeri (250...65 Ma) ning Alpi kurrutused (65...0 Ma). Tänapäeval on sõna 'kurrutus' asendatud sõnaga 'orogenees' ning Kaledoonia orogenees ei tähenda mingit ülemaailmse ulatusega tsüklit, vaid regionaalset sündmust, mille vältel tekkis näiteks Skandinaavia mäestik. Kaledoonia orogenees tähendab seega ühte kindlat piiratud geograafilise ulatusega sündmust ning seda nime ei saa omistada kusagil teises maailma otsas samal ajal toimunud mäetekkeprotsessile ning loomulikult mitte ka samal ajal tekkinud kivimeile, mille moodustumisel pole orogeneesi ega kurrutusega midagi tegemist.
  • Kurrutuse all võidakse ka mõista seda, mida tänapäeval orogeneesiks nimetatakse ehk mäetekkeprotsessi.