Erinevus lehekülje "Dharma" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 33 baiti ,  14 aasta eest
P
resümee puudub
P
{{toimetaAeg|aasta=2006|kuu=juuli}}
{{toimeta}}
 
 
'''Dharma''' (sanskriti k 'seadmus', 'õpetus') on India usundite keskne mõiste, mis tähendab nii kõiksuse toimimise aluspõhimõtteid kui nendega kooskõlalist õiget elamisviisi. Dharma on asjade ja sündmuste sisemiselt omane tõeline reaalsus, mis vastandub ainelise maailma näitavatele asjadele ja mille poole pöördumine võib tuua rahulolu meelele. Dharma võib avalduda inimese elus ja teguviisis õigluse ja voorusena.
 
Dharma jaguneb kaheks: buddha[[buda dharma]] ja [[veeda dharma]], mis on väga sarnased (taassündide ahel, saatuse- ehk karmaõpetus ja valgustus).
 
Budismis tähendab dharma tõde, mis on tõlgitsetud ja sätestatud Buddha Õpetuses - see on ühtaegu nii tõde, õpetus kui pühakiri.
 
Budalikud kirjatööd sisaldavad dharmadele (seadmustele) mitmuses, sel viisil vaadeldakse asju ja sündmusi nende suhtes dharmaga selle sõna põhilises tähenduses. Dharmad mitmuses on dharma algosakesed, nt viis koostisosa ehk skandhat: keha, kuju (ruupa), kokkupuude (veedana), kujutlus (sandjaa), suhtumine (samskaara) ja teadvus (vidjaana), mis budistlikus õpetuses moodustavad inimliku isiksuse täies ulatuses. Seda peetakse kiiduväärseimaks saavutuseks, kui buda mungal õnnestub mõista enda meele ja mõtlemise sisu nende ebaisikuliste seadmuste abil, mis tavaliselt esinesid kindlates loeteludes, ilma kordagi kasutamata sõna "mina".
90 736

muudatust

Navigeerimismenüü