Vahekliimavööde: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P (Tühistati kasutaja 88.196.242.189 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Kruusamägi.)
PResümee puudub
 
'''Vahekliimavööde''' on [[Alissovi kliimaklassifikatsioon]]i kohaselt [[kliimavööde]], kus valitsevad [[õhumass]]id vahelduvad kaks korda aastas.
 
Pool aastat valitsevad seal lõunapoolse põhikliimavöötme õhumassid ja ülejäänudseejärel poolelpool aastastaastat põhjapoolse põhikliimavöötme õhumassid.
 
Vahekliimavöötmed asuvad põhikliimavöötmete vahel. Vahekliimavöötmes toimuvad ilmastiku muutused vastavalt Maa orientatsioonile Päikese suhtes. Kui [[Päike]] on [[seniit|seniidis]] [[põhjapoolkera]]l, siis nihkuvad kõik põhikliimavöötmed nendest põhja pool asuvate vahekliimavöötmete peale. Kui Päike on seniidis [[lõunapoolkera]]l, siis nihkuvad kõik põhikliimavöötmed nendest lõuna pool asuvate vahekliimavöötmete peale.
 
Vahekliimavöötmed on järgmised:
*[[lähisekvatoriaalne kliimavööde]], kus suvel valitseb [[ekvatoriaalne õhumass]] ja talvel [[troopiline õhumass]].;
*[[lähistroopiline kliimavööde]], kus suvel valitseb [[troopiline õhumass]] ja talvel [[parasvöötme õhumass]].;
*lähispolaarsed kliimavöötmed: [[lähisarktiline kliimavööde|lähisarktiline]] ja [[lähisantarktiline kliimavööde]], kus suvel valitseb [[parasvöötme õhumass]] ja talvel vastavalt [[arktiline õhumass|arktiline]] ja [[antarktiline õhumass]].
 
144 370

muudatust

Navigeerimismenüü