Vähemusvalitsus: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
PResümee puudub
PResümee puudub
'''Vähemusvalitsus''' on [[valitsuskoalitsioon]], milles osaleb vahetult või mida toetab aktiivselt vähem kui pool [[esinduskogu]] liikmetest.
 
Vähemusvalitsus tekib olukorras, kus esinduskogu enamus toetab valitsuse moodustamist või jätkamist, kuid selle liikmed ei pea poliitiliste erimeelsuste tõttu võimalikuks jagada valitsusvastutust. Selliselt moodustatud valitsusele saab esinduskogu enamus avaldada [[umbusaldus]]t kergemini kui [[enamusvalitsus]]ele, mistõttu peetakse vähemusvalitsusi ebapüsivamaks. Vähemusvalitsus peab esinduskogu hääletuste õnnestumiseks jõudma iga ettepaneku puhul eraldi kokkuleppele enamusega esindajatest individuaalselt või nende fraktsioonidega, mis eeldab suuremat pingutust üksmeele otsimisel kui on vajalik enamusvalitsuse puhul.
 
Vähemusvalitsus võib olla sihipäraselt sellisena moodustatud ja valitseda kogu esinduskogu valimistsükli jooksul või olla sunnitud või osaline vähemusvalitsus, mis tekib enamuskoalitsiooni lagunemisel. Mõnedes riikides, iseäranis [[Põhjamaad]]es on vähemusvalitsuse moodustamine parlamentaarse traditsiooni osa, nt [[Taani]] valitsustest pärast 1973. aastat olnud enamusvalitsus vaid üks, enam kui pooled [[Norra]] ja [[Rootsi]] valitsustest on olnud vähemusvalitsused.
2730

muudatust

Navigeerimismenüü