Multimeeter: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pisiparandused
Resümee puudub
Märgis: Täpsustuslehekülgede lingid
(Pisiparandused)
 
[[Pilt:AVO Model 8 Mk7 P4 by Megger.jpg|pisi| Avomeeter]]
 
'''Multimeeter''' on [[mõõteriist]], millega saab mõõta mitut suurusisuurust, näiteks [[elektripinge|pinget]], [[voolutugevus]]t ja [[takistus]]t, samuti [[temperatuur]]i jm.
 
Mõõdetava suuruse väärtust – [[näit]]u – saab lugeda osutiga [[skaala]]lt (analoogmultimeetrites) või elektrooniliselt [[näidik]]ult numbernäiduna (digitaalmultimeetrites).
Multimeetri tähenduses mõistetakse eelkõige kompaktset (kaasaskantavat) patareitoitega universaalmõõteriista. Mitmeotstarbelised profimõõtevahendid võivad olla suurema täpsusega ja lisavõimalustega, ka võrgutoitega statsionaarsed seadmed. Multimeeter (sageli koos [[ostsilloskoop|ostsilloskoobiga]]) on esmane mõõtevahend elektriseadmetes rikete avastamisel ja seadistustoimingutel (nt autotestrid).
 
Nimetus multimeeter tuli kasutusele koos digitaalsete mõõteriistadega. Analoogtehnikal põhinevaidpõhinevad mitmefunktsioonilised mõõteriistad olid tuntud kui avomeetrid (mõõdetavate suuruste ühikute [[amper]], [[volt]], [[oom]] järgi) ja ka testrid.
 
== Mõõdetavad põhisuurused ==
*[[vahelduvpinge]], tähis V~ või ACV (''Alternating Current Voltage'');
*[[alalisvool]], tähis A– või DCA (''Direct Current Amperage'');
*[[vahelduvvool]], tähis A~ või ACA (''Alternating Current Amperage'');
*[[takistus]], tähis Ω.
 
* [[füüsikaline suurus |füüsikalise suuruse]] kahe väärtuse suhte mõõtmine [[detsibell]]ides;
* [[elektripinge]] [[sagedus]]e mõõtmine;
* ümbrustemperatuuri mõõtmine sisseehitatud anduriga või vedeliku temperatuuri mõõtmine külgeühendatava anduri (harilikult [[termopaar]]i) abil;
* suure [[takistus]]e (sadades [[mega-|mega]][[oom]]ides mõõtmine, vajab enamasti välist [[toiteallikas |toiteallikat]]);
* suure [[voolutugevus]]e mõõtmine, kasutades juurde ühendatavaidjuurdeühendatavaid [[voolutangid |voolutange]];
* vooluahela katkematuse kontroll ahela takistuse mõõtmise teel: mõõteriist näitab äikestväikest takistust (harilikult alla 50 Ω) ja annab märku helisignaaliga (või ka valgussignaaliga);
* [[diood]]ide korrasoleku kontroll ja polaarsuse kindlakstegemine;
* lihtsa [[harmooniline võnkumine |harmoon-]] või [[elektriimpulss |impulss-signaali]] genereerimine kõrgsagedustraktide korrasoleku [[testimine |testimiseks]].
Analoogmultimeeter on [[Mõõteriist#Mõõtemehhanism|pöördpool-mõõtemehhanismiga]] osutimõõteriist, mille pinge- ja voolumõõtepiirkonnad valitakse mõõtemehhanismiga ühendatavate jada- ja rööptakistite ümberlülitamise teel.
 
Voolu mõõtepiirkondadel mõõdetakse tegelikult mõõdetava voolu poolt tekitatavat pingelangu sisseehitatud kindla väärtusega mõõtetakistusel (ehk [[Voolušunt|voolušundil]]), mille takistust mitme mõõtepiirkonna saamiseks ümber lülitatakse.
 
Vahelduvpinge ja -voolu mõõtepiirkondadel mõõdetav vahelduvvool alaldatakse enne näidikule andmist eelnevalt alaldatakse [[mõõtealaldi]] abil.
 
Takistuse mõõtepiirkondadel kasutatakse sellist [[Oommeeter|järjestikoommeetri]] lülitust, mille puhul mõõdetakse voolu, mis läbib järjestikku lülitatud mõõdetavat takistust ja eeltakistust (ehk etalontakistust), mis vastavalt takistuse mõõtepiirkonnale on erinev. Takistuste skaalal on selle mõõtelülituse kasutamisel null paremal (mida väiksem takistus, seda tugevam vool) ja skaala on tugevalt mittelineaarne. Mõnedes üksikutes analoogmultimeetrites on kasutusel ka lineaarne takistusskaala.
Digitaalmultimeetris muudetakse mõõdetav suurus temale vastavaks alalispinge väärtuseks. See alalispingesignaal [[digiteerimine |digiteeritakse]] [[analoog-digitaalmuundur]]iga.
 
Paljudes mõõteriistades kasutatakse numbrilise näidu saamiseks (kondensaatori laadimisel-tühjendamisel põhinevat) integreerivat muundurit ([[''dual-slope ADC'']]), mis muundab pinge väärtused vastavateks ajavahemikeks, mille pikkustkestust väljendatakse selle ajavahemiku jooksul loendatud tugisageduse allika perioodide arvuga. Integreerimisvahemike pikkusekskestuseks on kuni 0,3 sekundit, mis on vajalik selleks, et vähendada näidiku viimaste numbrite vilkumist tingituna sellest, et mõõdetav suurus pole tavaliselt püsiva väärtusega.
 
Niisugune muundamismeetod tagab analoog-digitaalmuundamise suure ajalise stabiilsuse ja häirekindluse, nii et mõõtetäpsus on kõigis mõõtepiirkondades küllalt hea (mõõteviga ei ületa ka lihtsamatel, 4-kohalise näiduga riistadel 1%.
 
Pinge mõõtmisel on mõõtelülituse suure sisendtakistuse (tüüpiliselt 10 MΩ) tõttu mõõteriista enda mõju mõõdetavale ahelale enamasti tühiselt väike.
 
Vahelduvvoolusuuruste mõõtmise jaoks kasutatakse täppisalaldi lülitust, mis praktiliselt välistab alaldusdioodi mittelineaarsuse mõju näidule (madalatel signaali sagedustel).
 
Takistuse mõõtmine põhineb tavaliselt [[püsivooluallikas |püsivooluallikaga]] lineaarse mõõtelülituse (lineaarse oommeetri]]) kasutamisel (vt [[Oommeeter#Digitaaloommeeter|digitaaloommeeter]]).
 
Digitaalmultimeeter vajab kõigiks mõõtetoiminguteks elektrienergiat. Toiteallikaks on tavaliselt [[patarei]] pingega 9 V (6LF22).
*automaatne piirkonna valik (''Auto-ranging'') koos automaatse ülepingekaitsega;
*õige [[efektiivväärtus]]e näit (''TrueRMS'' või ''TRMS'') ka mittesiinusvoolu korral;
*mõõtesuuruse maksimaalse, minimaalse ja hoideväärtuse indikatsioon ja fikseerimine(''MAX, MIN/, HOLD''); mõõtetulemuste salvestamine ja talletamine;
*[[lühis]]eindikatsioon, annab väikesest takistusest (nt alla 30 Ω) märku heli- või/ja valgussignaali abil (sellest tulenevalt nimetatakse vooluläbivuse kontrolli ka ahelate läbihelistamiseks); see funktsioon võib olla ühendatud [[diood]]i testiga;
*automaatne väljalülitumine (''Auto power off''), kui mõõteriista teatud ajavahemiku jooksul ei kasutata (oluline toitepatarei kestvuse seisukohast);
* mõõteriista sisendahela elementide ja [[Mõõteriist#Osutimõõteriistade mõõtemehhanismid |mõõtemehhanismi]] kaitse ebaõigesti valitud mõõtepiirkonna korral (näiteks katsel mõõta [[patarei]] pinget voolu mõõtmise režiimis); kaitseks võib olla [[automaatkaitselüliti]]l või [[sulavkaitse]] (analoomultimeetrites);
* sisendahelate kaitse takistuse mõõtmise režiimis juhusliku pinge eest, mis võib näiteks püsida suuri mahtuvusi sisaldavas ahelas veel ka mõnda aega toite väljalülitamise järel;

Navigeerimismenüü