Makedoonia keel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Resümee puudub
 
 
== Grammatika ==
Makedoonia grammatika on teiste slaavi keelte kõrval võrdlemisi analüütiline, kuna selles on kaotatud tavapärane slaavi käändesüsteem. Vabanetud on ka [[Infinitiiv|infinitiivistinfinitiiv]]ist ja nimisõna käänetest (välja arvatud [https://et.wikipedia.org/w/index.php?title=Vokatiiv&action=edit&redlink=1 vokatiivist[vokatiiv]]ist ja veel mõnest kunagi kasutusel olnud muutelõpust, mida võib veel tänaseni ajuti näha).
 
Slaavi keelte seas on makedoonia ja bulgaaria keel ainsad, milles on kasutusel [https://et.wikipedia.org/w/index.php?title=Definitiiv&action=edit&redlink=1 definitiiv] ehk [määrav artikkel]], ning indoeuroopa keeltest ainsad, milles on kasutusel narratiivne kõneviis.
 
Kirjanduslik makedoonia keel on ainuke lõunaslaavi kirjalikest keeltest, millel on kolm definitiivi vormi.
 
Erinevalt inglise keelest lisatakse makedoonia keeles määrav artikkel alati järelliitena nimi- või omadussõna lõppu. Kuid kui nimisõnale eelneb omadussõna või omastav asesõna, siis määrav artikkel lisandub ühele viimastest. Selleks on olemas iga soo jaoks, nii ainsuses kui ka mitumuses, kolm vormi. Neid kutsutakse T(t)-, B(v)- ja H(hn) -vormideks.<ref>http://learn-mk.com/lesson5.php?ckattempt=1</ref>
 
T(t) -vorm osutab objekti ebamäärasele positsioonileasukohale (''книга'' – a book'raamat'; ''книгата'' – the'see bookraamat').
 
В (v) -vorm tähistab objekti lähedast asetust (''книгава'' – the book'see nearraamat mesiin').
 
Н (n) -vorm näitab objekti eemalasuvust (''книгана'' – the book over'too thereraamat').
 
=== Nimisõnad ===
Makedoonia nimisõnad (именки, imenki) kuuluvad vastavalt nimisõnalõpule, kas mees-, nais- või kesksoo kategooriasse. Neil on olemas nii ainsus kui ka mitmus ning harva võivad minnakasutatakse ka käändesseainukest (ntkäänet vokatiiv)vokatiivi. Mitmuses nais- ja meessugu omavahel ei eristata.
{| class="wikitable"
| rowspan="2" |
 
=== Tegusõnad ===
Makedoonia keelel on kompleksne verbisüsteem. Üldistades omavad need järgnevaid karakteristikuid või kuuluvad antud kategooriatesse: ajavormaeg, meeleolu[[kõneviis]], isik, tüüp[[Aspekt (keeleteadus)|aspekt]], [[transitiivsus]], hääl[[tegumood]], sugu ning arv.
 
Vastavalt nendele liigitustele on kõik makedoonia keele verbid jagatud kolme suurde gruppi: a-, e- ja i-gruppi. Sealt edasi jaguneb i-grupp veel omakorda kolme alagruppi: a-, e- ja i- alagruppi. Selline jaotus on tekkinud arvestades lihtminevikus,lihtmineviku ainsuses ningainsuse kolmandas pöördes oleva verbiverbivormi lõppu.
 
Tegusõnavormid võivad olla lihtsad ja komplekssed.
 
=== Eessõnad ===
Kuna makedoonia keelkeeles kaotason omakäändesüsteem käändesüsteemikadunud, siis on eessõnad olulisel kohal mitmete grammatiliste kategooriate moodustamisel ja väljendamisel. Tähtsaim eessõna on 'na'на'' ( ‘kohta’'kohta, ‘peal’peal, ‘kunikuni, juurde’juurde'). Vormi suhtes võivad eessõnad olla kas lihtsad või komplekssed. Vastavalt eessõna tähendusele jagunevad need aja, koha, viisi ja koguse kategooriatesse.
 
==Vaata ka==
118 231

muudatust

Navigeerimismenüü