Eha Vain: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 126 baiti ,  6 kuu eest
P
resümee puudub
(Uus lehekülg: ''''Eha Vain''' (14. mai 195426. august 2021) oli eesti kultuuritegelane ja tõlkija. Ta on korraldanud kümneid kirjandusüritusi ja loovusfoorumeid, Põhjamaade luulefestivali, tõlkinud kirjandust rootsi, norra ja taani keelest ning olnud mitme luulekogumiku koostaja. Suur osa Vainu elust oli seotud Põhjamaadega. Vain alustas tööd Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduses 1991. aasta kevadel ja pühendus Põhjamaade koo...')
 
PResümee puudub
 
{{Lisaviiteid|kuu=jaanuar|aasta=2022}}
'''Eha Vain''' ([[14. mai]] [[1954]] – [[26. august]] [[2021]]) oli eesti kultuuritegelane ja [[tõlkija]].
 
Ta on korraldanud kümneid kirjandusüritusi ja loovusfoorumeid, [[Põhjamaade luulefestival]]i, tõlkinud kirjandust rootsi, norra ja taani keelest ning olnud mitme luulekogumiku koostaja.
 
Suur osa Vainu elust oli seotud [[Põhjamaad]]ega. Vain alustas tööd [[Põhjamaade Ministrite Nõukogu]] Eesti esinduses [[1991]]. aasta kevadel janing pühendusarendas Põhjamaade koostöö tutvustamiselekultuurikoostööd [[Eesti]]s kuni pensionile jäämiseni [[2020]]. aasta sügisel. Tänu temale leidsid Eesti loomeinimesed uusi kontakte ning alguse said uued ühistegevused – kultuurisillad ja -sillakesed.
 
Eha Vainu eestvedamisel sündisid mitmed siiani kestma jäänud ja juba traditsiooniks kujunenud suuredsaanud Põhjamaade kultuuri ja väärtusi tutvustavad sündmusedüritused. Neist üks väljapaistavamaidväljapaistvamaid oli 1990-ndatel. aastatel ja 2000-ndate. aastate alguses Vainu juhtimisel toimunud Põhjamaade Luulefestival, kus osales kümneid Eesti ja Põhjamaade nimekaid poeete ja tõlkijaid ning millest on nüüdseks välja kasvanud kirjandusfestival [[HeadRead]]. Vainu korraldatud Põhjamaade filmifestivalist on aga võrsunud maailma tippude hulka kuuluv [[Pimedate Ööde Filmifestival]].
Ta tegi ära väga suure ja avalikkusele nähtava töö Eesti ja Põhjamaade suhete edendamiseks ning andis olulise panuse meie ühise kultuuriruumi kujundamisse. Tänu temale said Eesti loomeinimesed uusi kontakte ning alguse said uued ühistegevused – kultuurisillad ja -sillakesed.
 
Lisaks kultuurikorraldustööle tutvustas Vain aktiivse tõlkija ja kirjastajana ka ise Eesti lugejatele arvukalt Põhjamaade autorite loomingut. Tõlkijana eestindas ta mitmeteeeskätt Skandinaavia autorite – näiteks [[Jon Fosse]], [[Märta Tikkanen]]i, [[Lars Saabye Christensen]]i jt – ilukirjanduslikku loomingut. Kirjastuse NyNorden algataja ja vedajana tegutses Eha Vain ka vastupidisel suunal, avaldades eesti luuletajate loomingut, peamiselt soome keeles.
Eha Vainu eestvedamisel sündisid mitmed siiani kestma jäänud ja juba traditsiooniks kujunenud suured Põhjamaade kultuuri ja väärtusi tutvustavad sündmused. Neist üks väljapaistavamaid oli 1990-ndatel aastatel ja 2000-ndate aastate alguses Vainu juhtimisel toimunud Põhjamaade Luulefestival, kus osales kümneid Eesti ja Põhjamaade nimekaid poeete ja tõlkijaid ning millest on nüüdseks välja kasvanud kirjandusfestival [[HeadRead]]. Vainu korraldatud Põhjamaade filmifestivalist on aga võrsunud maailma tippude hulka kuuluv [[Pimedate Ööde Filmifestival]].
 
Lisaks kultuurikorraldustööle tutvustas Vain aktiivse tõlkija ja kirjastajana ka ise Eesti lugejatele arvukalt Põhjamaade autorite loomingut. Tõlkijana eestindas ta mitmete Skandinaavia autorite – näiteks [[Jon Fosse]], [[Märta Tikkanen]]i, [[Lars Saabye Christensen]]i jt – ilukirjanduslikku loomingut. Kirjastuse NyNorden algataja ja vedajana tegutses Eha Vain ka vastupidisel suunal, avaldades eesti luuletajate loomingut, peamiselt soome keeles.
 
==Tunnustus==
 
* 2013 – Norra Kuningriigi teenetemärk (Den Kongelige Norske Fortjenstorden - Ridder av 1. klasse, suurte teenete eest Eesti ja Norra kultuurisidemete arendamisel)
* 2019 – [[Tallinna raemedal]] (suurte teenete eest Tallinna ja Põhjamaade kultuurisidemete elavdamisel)
 
[[Kategooria:Eesti tõlkijad]]
[[Kategooria:Eesti kirjastajad]]
138 151

muudatust

Navigeerimismenüü