Makedoonia keel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
== Keelesugulus ==
 
Makedoonia keel on [[Lõunaslaavi keeled|lõunaslaavi keel]]. Kõik lõunaslaavi keeled, sealhulgas makedoonia keel, moodustavad [[murdekontiinum]]i. Makedoonia lähimad sugulaskeeled on bulgaaria ja [[Serbia-horvaadi keel|serbia-horvaadi]] keel. Viimasega tipnes keelekontakt(selle [[Jugoslaaviatorlaki murre]]). riigi ajal, kui serbia-horvaadi keele õppimine oli koolis kohustuslik.
 
== Keelekontaktid ==
Kõik lõunaslaavi keeled, sealhulgas makedooniaMakedoonia keel, moodustavad [[murdekontiinum]]i. Makedoonia keelele on lähimadkoos bulgaaria keel ja serbia-horvaadi keele [[torlaki murre]]. Kõik needkeelega kuuluvad ka [[Balkani keeleliit]]u, kuhu kuuluvad ka [[Rumeenia keel|rumeenia]], [[uuskreeka keel|uuskreeka]] ja [[albaania keel]], mis kõik kuuluvad [[Indoeuroopa keeled|indoeuroopa keelkonna]] eri rühmadesse. Bulgaarias peetakse makedoonia keelt bulgaaria keele murdeks. Serbia-horvaadi keelga tipnes keelekontakt [[Jugoslaavia]] riigi ajal, kui serbia-horvaadi keele õppimine oli koolis kohustuslik.
 
Enne keele normeerimist 1945. aastal pidasid lingvistid makedoonia keele murdeid bulgaaria või serbia keele murreteks. Sarnaselt peeti ka torlaki keeltmurret bulgaaria keele murdeks. Teisest küljest jäid mitmed makedoonia intellektuaalid seisukohale, et makedoonia keel on täiesti eraldiseisev bulgaaria ja serbia keelest, samade vaadetega olid mitmed lingvistid nagu [[Antoine Meillet]], [[André Vaillant]], [[Mieczysław Małecki]] ja [[Samuil Bernstein]]. Siiski on mõned keeleteadlased, eriti Bulgaarias, endiselt arvamusel, et makedoonia keel on vaid üks bulgaaria keele teisend või murre.
 
See vaade on aga poliitiliselt ebakorrektne, mille peale on [[Olga Mišeska Tomić]] öelnud: "Makedoonia keel sarnaneb ehituselt bulgaaria keelega rohkem kui ükski teine lõunaslaavi keel. Ent selle standardi tuum ei koosnenud dialektidest või teisenditest, mida bulgaaria keele standardid kunagi moodustanud oleks. Järelikult selle autonoomia ei saanud tuleneda teadlikust kaugendamisest [[pluritsentriline keel|pluritsentrilise keele]] teisendist ja makedoonia keele standardid põhinesid dialektidel, mida polnud varem standardiseeritud."{{lisa viide}}
118 238

muudatust

Navigeerimismenüü