Ol Doinyo Lengai: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Siim (arutelu | kaastöö)
PResümee puudub
Idioma-bot (arutelu | kaastöö)
P robot Adding: fr:Ol Doinyo Lengaï
39. rida: 39. rida:
[[de:Ol Doinyo Lengai]]
[[de:Ol Doinyo Lengai]]
[[en:Ol Doinyo Lengai]]
[[en:Ol Doinyo Lengai]]
[[fr:Ol Doinyo Lengaï]]
[[sw:Ol Doinyo Lengai]]
[[sw:Ol Doinyo Lengai]]
[[lt:Ol Doinyo Lengai]]
[[lt:Ol Doinyo Lengai]]

Redaktsioon: 2. mai 2007, kell 18:09

Ol Doinyo Lengai

Pilt 1966. aasta purskest
Mäetipu kõrgus: 2960 m
Koordinaadid: 2°45' S; 35°54' E
Asukohamaa: Tansaania
Vulkaani tüüp: Kihtvulkaan
Staatus: Tegevvulkaan
Tegev viimati: 2006

Ol Doinyo Lengai on kihtvulkaan Tansaania põhjaosas.

Ol Doinyo Lengai on tõenäoliselt maailma kõige veidram vulkaan. Geoloogiliseks kurioosumiks teeb selle vulkaani laava, mis tast välja voolab. Kui tavaliselt oleme harjunud, et laava on hõõguvpunane silikaatne vedelik, siis Ol Doinyo Lengai laava on süsimust, mis tardub naatriumirikkaiks karbonaatseiks mineraalideks. Harilikult sisaldab laava silikaatseid mineraale, nagu kvarts, päevakivi, pürokseen, oliviin, biotiit jne, kuid Ol Doinyo Lengai tardunud laavavoolus need mineraalid puuduvad pea täielikult. Sellist laavat nimetatakse karbonatiidiks, Ol Doinyo Lengai oma naatriumirikkuse tõttu natrokarbonatiidiks. Vulkaani vanus on umbes 370 000 aastat. Vulkaani geograafilised koordinaadid on 2°45' S ja 35°54' E, vulkaan jääb Ngorongoro looduskaitseala piiresse.

Õhuhapniku ja niiskusega kokku puutudes porsub tardunud laavavool kiiresti, muutudes kõigepealt halliks ja seejärel valgeks. Karbonatiitne laava on ka tunduvalt madalatemperatuurilisem silikaatsest, samuti on karbonatiitne laava väga vedel.

Karbonaadid on mineraalid, mis valdavalt settivad mereveest. Neist on moodustunud karbonaatkivimid, näiteks lubjakivi. Võiks eeldada, et karbonatiit on moodustunud ülessulanud karbonaatkivimeist, kuid nii see siiski ei ole. Tegelikult on karbonatiit eraldunud silikaatsest magmast. See protsess on detailides ebaselge, kuid juhtub see tavaliselt siis kui vana kontinentaalne maakoor on hakanud riftistuma, mis Ida-Aafrikas parajasti toimubki. Karbonatiidi moodustumiseks peavad olema ka sobivad füüsikalised ja keemilised tingimused. Maailmas on üle 300 karbonatiidi leiukoha.

Vaata ka

Välislingid