Vampiiride tants: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
PResümee puudub
 
'''"Tanz der Vampire"''' ('''"Vampiiride tants"''') on [[USA]] helilooja [[Jim Steinman]]i muusikal (seda võib määratleda ka modernse [[Rokkooper|rokkooperina]]), mis põhineb poolaka [[Roman Polański]] menufilmil "[[Kartmatud vampiiritapjad]]". Lavateose [[libreto]] on kirjutanud sakslane [[Michael Kunze]].
 
==Muusikali lavatee==
 
Muusikal jõudistoodi kõigepealt lavale [[1997]]. aastal [[Viin]]is Raimundi teatris, kus seda mängiti üle kahe aasta. Maailma esietenduses olid peaosades [[Steve Barton]] (vampiirkrahv Krolock), [[Cornelia Zenz]] (Sarah) ja [[Aris Sas]] (Alfred). Seejärel liikus menukas produktsioon ka osaliselt samade osatäitjatega edasi [[Saksamaa]]le [[Stuttgart]]i ([[2000]]), sealt omakorda [[Hamburg]]i, [[Berliin]]i ja [[Oberhausen]]isse jm.
 
[[Broadway (teater)|Broadway]] esietenduseks Minskoffi teatris aastal [[2002]]. aastal muudeti tunduvalt muusikali sisu ning endisest gooti-õudusest pidi saama musta huumoriga pikitud õuduskomöödia. Selle nimel toodi sisse uusi tegelaskujusid, vahetati muusikaliste numbrite järjestust, osa laule kirjutati ümber, osa lühendati, mõnda vahemängu pikendati jne. Broadway avaetendusel oli laval [[Michael Crawford]] (Krolock), [[Mandy Gonzalez]] (Sarah) ning Eestiski esinenud [[Max von Essen]] (Alfred). Broadway debüüt aga kukkus läbi, juhtivad ajalehed, näiteks [[New York Times]], nimetasid oma arvustustes teost aegunuks ja žanriliselt ebamääraseks. "Vampiiride tantsu" Broadway debüüt jääb agasiiski ajalukku selle poolest, et eel-esietendusieelesietendusi toimus isegi rohkem kui lõppkokkuvõttes ametlikke etendusi (57 eeletendust umbes 40 vastu) ning lavastust on rahalises mõttes on lavastust nimetatud Broadway ajaloo üheks suuremaks krahhiks. Esietenduse õhtule lisas vürtsi seegi, et lavastajaga kontseptuaalsetel põhjustel tülli pööranud helilooja [[Jim Steinman]] esietendusele ei ilmunud, nimetades Broadwayl mängitut hiljem oma blogis "ülimaks kõntsaks".
 
Esimene "Vampiiride tantsu" lavastus väljaspool [[Austria]]t ja [[Saksamaa]]d toimussai teoks [[Tallinn]]as, seejärel on teost mängitud veel USA-s ([[Broadway (teater)|Broadway]]), [[Poola]]s, [[Jaapan]]is, [[Belgia]]s, [[Ungari]]s, [[Prantsusmaa]]l, [[Soome]]s, [[Venemaa]]l. Muusikal on püsivalt olnud Saksamaal laval alates selle Saksamaa esmaettekandest.
 
==Sisu lühikokkuvõte==
* Koukol, Krolocki küürakas ori – [[Lauri Liiv]] või [[Bert Pringi]]
 
"Vampiiride tantsu" saatis Eestis suur menu – muusikali produtsent [[Anne Veesaar]] on seda nimetanud kõige kasumlikumaks muusikaliks, mille nende produktsioonifirma [[Smithbridge]] on lavale toonud. Lavastusest pärit teise vaatuse avalaul "Öölaps" [[Nele-Liis Vaiksoo]] ja [[Jassi Zahharov]]i esituses on jäänud raadiohitiks ning aastal [[2004]]. aastal oli muusikal taas linnahallis publiku ees – sedapuhku küll kontsertettekandes. [[Koit Toome]]t asendas tol korral [[Andero Ermel]].
 
==Varia==
 
[[Saksamaa]]l [[Oberhausen]]is mängis aastatel [[2008]]–[[2010]] muusikali naispeaosa [[Nele-Liis Vaiksoo]], kes oli samas rollis olnud ka Eestis 8 aastat varem Eestis. Vaiksoo mängis poolteise aasta jooksul muusikali kokku mitusada korda, kuni 8 korda nädalas.
 
Muusikali 10. aasta lavajuubelitlava-aastapäeva tähistati "Vampiiride tantsu" kontsert-ettekandega [[Viin]]is, kuhu lavastus tagasi pöördus sügisel 2009. Tollest esitusest on CD-plaadil antud välja ka LIVE-salvestus.
 
Pärast maailma esmaettekannet kirjutati ümber esimese vaatuse üks sõlmstseene, milles Sarah põgeneb kõrtsist krahvi lossi. Kui esialgselt juhtus see üksnes abstraktse tantsunumbrina, siis hiljem muudeti see Sarah' unistuseks kesköisest ballist – kiiresti vahetuv lavakujundus, võimas [[gospel]]lik kooriosa ning Sarah' osatäitjalt suurt vokaalselt suutlikkust nõudev aaria on selle stseeni muutnud muusikali üheks tipphetkeks. Juhtus nii, et see osa muusikalist kanti esmakordselt publiku ees ette just [[Tallinn]]a produktsioonis.
 
Autorid on muusikali lavatee jooksul muutnud muusikaliste numbritemuusikanumbrite järjekorda. Kui Alfredi esitatav armastusaaria "Sarah'le" kõlas algusaegadel teise vaatuse lõpuosas, mil noormees on pistnud rinda paljude katsumustega oma armastatu päästmiseks vampiiri küüsist, siis nüüd kõlab see laul teise vaatuse alguses - tõotusena enne päästeretkele asumist.
 
Paljud muusikalis kõlavad meloodiad või fragmendid nendest on üle võetud helilooja Jim Steinmanni varasematest teostest, mida on lisaks Bonnie Tylerile esitanud esitanud näiteks [[Taylor Dayne]], [[Meat Loaf]] jt. Muusikali avamäng on Steinmanni varem plaadistatud sümfoomnilinesümfooniline teos "The Storm".
 
Peatselt pärast mänguaja lõppu [[Viin]]is aastalsuri [[2000]]. suriaastal südameataki tagajärjel muusikali esimene peaosaline [[Steve Barton]], kelle võimas hääl kõlab "Vampiiride tantsu" esimestel saksakeelsetel plaadistustel.
 
[[Kategooria:Muusikalid]]
138 067

muudatust

Navigeerimismenüü