Ületav mõistmine: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
(Teksti integreerimine artiklist ületava mõistmise suutrad.)
PResümee puudub
'''Ületav mõistmine''' ([[sanskriti keel]]es ''prajñā-pāramitā''; [[tiibeti keel]]es ''shes rab kyi pha rol tu phyin pa''; [[hiina keel]]es 般若波羅蜜 ''panruoboluomi''; [[jaapani keel]]es ''hannyaharamitsu'') on [[mahajaana]] [[budism]]is kõige olulisem [[ületavad toimingud|ületav toiming]]. Ületav mõistmine tähendab [[tühjus]]e mõiste selget [[kujustamine|kujustamist]] ning selle kõige üldisem mõte on, et mitte millegi kohta ei saa midagi kindlat väita, kuna kõik on suhteline ja kehtib vaid ajutiselt ja piiratud kontekstis.
 
[[Madhjamaka]] koolkonnas rakendatakse ületava mõistmise arendamiseks ''[[prasaṅga]]'' meetodit, mida kasutab ka [[Šāntideva]] «[[Bodhitšarjāvatāra]]s». Selle eesmärgiks on igasuguste väidete absurdini viimine, mis aitab mõista kõikide [[vaade]]tevaadete tühjust.
 
Indotiibeti [[mahajaana]] traditsioonis tähendab ületav mõistmine esiteks eriliste reeglite järgi koostatud teksti, mis võib esineda sisekõne, suulise kõne või kirjalikult fikseeritud teksti kujul, kannab nimetust ''prajñā-pāramitā '' ja mille eesmärgiks on [[teadvus]]e kõrgeima seisundi loomine. Teiseks on ületav mõistmine [[teadvuse kõrgeim seisund|teadvuse kõrgeima seisundi]] üks nimetusi, mis peegeldab selle võimet täielikult mõista ületava mõistmise teksti ja luua uusi sama tüüpi tekste.
12 908

muudatust

Navigeerimismenüü