Kasutaja:Vaher/Epistemoloogia: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Vaher (arutelu | kaastöö)
Loodud lehekülje "Erkenntnistheorie" tõlkimisel
Vaher (arutelu | kaastöö)
Loodud lehekülje "Erkenntnistheorie" tõlkimisel
10. rida: 10. rida:


Sellised filosoofid nagu [[John Locke]] ja [[David Hume]]17. ja 18. sajandil kirjutasid oma põhiteosed teemal "Inimese mõistmine" ja nägid ennast traditsioonis, mis ulatub tagasi vähemalt antiikafilosoofiasse.
Sellised filosoofid nagu [[John Locke]] ja [[David Hume]]17. ja 18. sajandil kirjutasid oma põhiteosed teemal "Inimese mõistmine" ja nägid ennast traditsioonis, mis ulatub tagasi vähemalt antiikafilosoofiasse.

Kontseptuaalse [[Gnostitsism|gnosise]] (vanakreeka keelest γνῶσις, gnosis, teadmine) mõiste moodustati kaasaegse kreeka Γνωσιολογία<ref>''[[:el:Γνωσιολογία|Γνωσιολογία]]'' in der griechischsprachigen Wikipedia</ref> ja Hispaania Gnoseología<ref>''[[:es:Gnoseología|Gnoseología]]'' in der spanischsprachigen Wikipedia</ref> alastes hilisantiigi filosoofilises arutelus (vt lähemalt [[gnostikud]] ja [[hilisantiik]]) .
<references />
<nowiki>
<nowiki>
[[Kategooria:Epistemoloogia]]</nowiki>
[[Kategooria:Epistemoloogia]]</nowiki>

Redaktsioon: 24. mai 2021, kell 16:47

Erkenntnistheorie (ka epistemoloogia või gnoseology) on filosoofia peamine ala, mis hõlmab küsimusi teadmiste, teadmiste tekkimise ja muud veendumuste eeldustest. Samuti uuritakse, mis on kindlus ja õigustus ning millised kahtlused võivad objektiivselt eksisteerida nende veendumuste suhtes.

Mõiste

Epistemoloogia (kreeka keelest ἐπιστήμη, epistéme - teadmised (Erkenntnis), teadmised (Wissen), teadus (Wissenschaft) ja λόγος, lógos - ka teadus, õpetus) on sõnamoodustus, mis pärineb kreeka keelest. Mõned keeled kasutavad seda väljendit sünonüümina epistemoloogia: inglise keeles on näiteks Theory of Knowledge[1] kõrval kasutusel ka epistemoloogia, ka hollandi keeles on teadmisteooria [2] kõrval nimetus epistemoloogia. Kontseptuaalne erinevus leiti 20. sajandi Prantsuse filosoofias pakutava Théorie de la connaissance'i [3] ja Épistémologie [4] vahel. Esimene sõna peaks seepärast tähendama pigem olemasolevate teadmisvõimaluste analüütilise uurimiset, viimane aga epohhiliste teadmusformatsioonide uurimiset, nii kuidas nn epistemid mõjutavad maailma kontseptualiseerimist. Prantsuse kirjaviisi <i>épistémologie</i> kasutatakse mõnikord saksa keeles, et tähistada konkreetseid Prantsuse uurimusi. Kuid neid erinevusi enam ei arvestata ja termineid kasutatakse üha enam samaväärselt.

Saksakeelne sõna Erkenntnistheorie (epistemoloogia) muutus levinumaks alles 19. sajandi keskpaigas, kui loodusteaduste praktikale orienteeritud, teooriast kaugem lähenemine loodusteadustes eraldus filosoofilisest, teoreetilisemast.

Vastasseisus Immanuel Kantiga (eriti Wilhelm Traugott Krugi teoses) kasutati seda terminit eesmalt 19. sajandi alguses.

Sellised filosoofid nagu John Locke ja David Hume17. ja 18. sajandil kirjutasid oma põhiteosed teemal "Inimese mõistmine" ja nägid ennast traditsioonis, mis ulatub tagasi vähemalt antiikafilosoofiasse.

Kontseptuaalse gnosise (vanakreeka keelest γνῶσις, gnosis, teadmine) mõiste moodustati kaasaegse kreeka Γνωσιολογία[5] ja Hispaania Gnoseología[6] alastes hilisantiigi filosoofilises arutelus (vt lähemalt gnostikud ja hilisantiik) .

  1. Theory of Knowledge in der englischsprachigen Wikipedia
  2. Kennistheorie in der niederländischsprachigen Wikipedia
  3. Théorie de la connaissance in der französischsprachigen Wikipedia
  4. Épistémologie in der französischsprachigen Wikipedia
  5. Γνωσιολογία in der griechischsprachigen Wikipedia
  6. Gnoseología in der spanischsprachigen Wikipedia

[[Kategooria:Epistemoloogia]]