Erinevus lehekülje "Tütarlaps pärlkõrvarõngaga" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
 
== Kirjeldus ==
Teos on õlimaal lõuendil, 44,5 cm kõrge andja 39 cm lai. See on signeeritud "IVMeer", kuid dateerimata. Oletatud on, et see on maalitud 1665. aasta paiku<ref>[https://web.archive.org/web/20180120065945/https://www.mauritshuis.nl/en/discover/mauritshuis/masterpieces-from-the-mauritshuis/girl-with-a-pearl-earring-670/detailgegevens/ Details: Johannes Vermeer, Girl with a Pearl Earring, c. 1665. - mauritshuis.nl]</ref>.
 
Nagu nimigi ütleb, on pildi fookus pärlkõrvarõngast kandval tütarlapsel. Teos kujutab [[Europiidne rass|eurooplannast]] tütarlast eksootilises riietuses ja [[turban]]is ning millegagi, mis paistab olevat ebatavaliselt suur [[pärl]] kõrvarõngas rippumas.
 
Pilt pole kindla isiku [[portree]], vaid ''[[tronie]]'', "nägu", nii nimetati hollandi keeles 17. sajandil kujutluse järgi peast maalitud maali, mis kujutas mingit inimtüüpi<ref>[https://www.dailyartmagazine.com/tronie/ Anastasia Manioudaki. What Is a Tronie? Famous Examples of Tronies in Dutch and Flemish Baroque. - Daily Art Magazine, May 30, 2020]</ref>.
 
Hollandi armeeohvitser ja kunstikollektsionäär Arnoldus Andries des Tombe omandas teose 1881. aastal oksjonilt ning pärandas selle 1902. aastal Mauritshuisi muuseumile.
 
== Teistes žanridesžanrites ==
Teosest inspireerituna kirjutas [[Tracy Chevalier]] 1999. aastal [[Ajalooline romaan|ajaloolise romaani]] "[[Tütarlaps pärlkõrvarõngaga (raamat)|Tütarlaps pärlkõrvarõngaga]]"<ref>[https://archive.org/details/girlwithpearlear00chev_0 Tracy Chevalier. Girl with a pearl earring. New York, 2000]</ref>. 2003. aastal valmis selle põhjal [[Peter Webber]]i mängufilm [[Tütarlaps pärlkõrvarõngaga (film)|filmsamanimeline mängufilm]], peaosades [[Scarlett Johansson]] ja [[Colin Firth]].
 
== Viited ==

Navigeerimismenüü