Erinevus lehekülje "India" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
Lõuna-Aasias on [[kastisüsteem]] kehtinud juba aastatuhandeid. Kast (''[[jāti]]'' 'sünd') on rangelt reglementeeritud sotsiaalne kogukond, millesse inimene on sündinud. Mõne ''jāti''{{'}}ga on seotud konkreetne ametinimetus, kuid läbivat seost kutsealadega ei ole. Üldiselt eeldatakse, et omavahel abielluvad ühe ''jāti'' liikmed ning inimesed järgivad oma ''jāti'' reegleid (näiteks suguluse, ameti, eluviisi ja toitumise kohta) ning suhtlevad teiste ''jāti''de liikmetega vastavalt oma ''jāti'' sotsiaalsele positsioonile. Näiteks peab kõrge ''jāti'' esindaja olema taimetoitlane ega tohi elatuda füüsilist tööd. Nimede järgi on võimalik ära tunda üle 2000 ''jāti''. Kokku on ''jāti''{{'}}sid üle 3000. Ühes ''jāti''{{'}}s võib olla paarsada kuni mitu miljonit inimest.
 
Kastisüsteem on saanud alguse [[hinduism]]ist, kuid on osalt laienenud ka väljapoole seda. Hinduistide seas kuulub ''jāti'' tavaliselt ühte neljast seiusest ehk [[varna]]ks, millest igaühel on traditsiooniline sotsiaalne funktsioon: [[braahman]]id (preestridvaimulikud) on sotsiaalse hierarhia tipus, järgnevad [[kšatrija]]d (sõdalased), [[vaišja]]d (algselt talupojad, hiljem kaupmehed) ja [[šuudra]]d (käsitöölised ja töölised). See, millisesse varnasse mingi ''jāti'' liigitatakse, sõltub osalt sellest, kui palju see rühm traditsiooniliselt puutub kokku mõne "saasteainega", näiteks veri, menstruatsiooniveri, sülg, sõnnik, nahk, mustus ja juuksed. ''Jāti''{{'}}devahelise suhtlemise piirangute eesmärk on olnud vältida ''jāti'' suhtelise puhtuse rikkumist madalamast ''jāti'' lähtuva saastamise tõttu. Viies, kõige madalam rühm, [[kastitud]] ehk [[pantšamad]], kes tegelesid lihttöödega, jäid varnade süsteemist välja. Varem nimetati neid [[puutumatud|puutumatuteks]], [[Mahatma Gandhi]] eeskujul hakati neid nimetama [[haridžanid]]eks ('Višnu lapsed'), viimasel ajal on nad hakanud end nimetama [[dalitid|dalititeks]] ('rõhutud'). Neil on halvemad töökohad, väiksem sissetulek ja madalam sotsiaalsem staatus. Maal on nad tavaliselt ilma maata ja nad teevad suurema osa põllumajanduslikust tööst. Nad tegelevad ka mitme rituaalselt saastava tööga, näiteks nende suurim rühm [[tšamarid]] tegelevad nahatöötlemisega. Paljud nende rühmad on registreeritud kui ''[[Scheduled Castes]]''; neil on eesõigused neile reserveeritud kohtade näol kõrgkoolides, esindusorganites ja avaliku sektori tööhõives. Kastitud moodustavad 16% (1991) rahvastikust. Nende eluviis on sageli eripärane, näiteks söövad paljud neist söövad liha.<ref>{{Netiviide|autor=Britannica|url=https://www.britannica.com/place/India/Caste#ref487274|pealkiri=India|väljaanne=Britannica|vaadatud=3.märts 2021}}</ref>
 
On olemas ka ''jāti''{{'}}de ja varnade vaheline mobiilsus. Kõrgemasse kasti üleminekut nimetatakse [[sanskritiseerumine|sanskritiseerumiseks]].
4015

muudatust

Navigeerimismenüü