Erinevus lehekülje "An-Najaf" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 3 baiti ,  9 kuu eest
Märgised: Mobiilimuudatus Mobiiliveebi kaudu
Märgised: Mobiilimuudatus Mobiiliveebi kaudu
[[Osmanite riik|Osmanite riigi]] võimu all olid An-Najafil rasked ajad, sest [[araablased|araabia]] kõrbehõimud tegid sinna korduvalt rüüsteretki ning veest oli alatasa puudus. [[16. sajand]]i alguseks oli 3000 asustatud majast alles jäänud üksnes 30. [[18. sajand]]i lõpus vallutasid linna [[vahhabiidid]]. Veepuudusest saadi lõpuks jagu [[1803]]. aastal, kui rajati Hindiyya kanal. Nüüd kasvas linna elanike arv kiiresti 30 000-lt 60 000-le. Siiski minetas An-Najaf oma positsiooni tähtsaima usukeskusena [[19. sajand]]il [[Iraan]]i linna [[Qom]]i kasuks ning taastas selle alles [[20. sajand]]i lõpuks.
 
Osmanite võimust vabaneti [[1915]]. aastal ülestõusuga, ja pärast seda langes linn [[Briti impeerium]]i võimu alla. An-Najafi [[šeik|šeigid]] tapsid Briti kuberneri ning lõikasid ära viljavarustuse Suurbritanniaga liidus olevale Anaza hõimule. Kättemaksuks hõivasid britid linna ning lõikasid ära veevarustuse. Mäss suruti maha ja šeikide võimule tehti lõpp.
 
Aastal [[1979]] valmistas [[ajatolla]] [[Rūḩollāh Khomeynī]] [[Iraani islamirevolutsioon]]i ette An-Najafis, kuhu ta oli [[1965]] põgenenud.
[[Aprill 2004|Aprillis 2004]] vallutasid radikaalse islamivaimuliku [[Muqtada al-Sadr]]i pooldajad [[Al-Kūt]]i linna kõrval ka An-Najafi. Aprillis ja mais [[2004]] puhkesid An-Najafis lahingud USA vägede ja al-Sadri [[al-Mahdi armee]] vahel ([[Mahdi]] on šiiitidel "varjatud" imaam, kes pärimuse järgi kadus lapsena jäljetult, kuid ilmub välja enne maailma lõppu ning taastab maa peal õigluse). Al-Sadr vallandas koordineeritud ülestõusu kogu Kesk- ja Lõuna-Iraagis, püüdes nähtavasti saavutada kontrolli riigi üle enne võimu üleminekut uuele Iraagi valitsusele, mis oli kavandatud 30. juuniks [[2004]]. Mais al-Sadr osaliselt taganes. Olukord tekitas Iraagi ja Iraagi šiiidikogukonnale suurt muret, sest tulevahetused leidsid aset mõne meetri kaugusel peamistest pühamutest, mis said asja käigus väljastpoolt kannatada. Ülestõus lõppes okupatsioonivõimudega sõlmitud relvarahuga. Muqtada al-Sadri autoriteet kasvas ning ta kindlustus an-Najafis, mis läks Poola väekontingendi vastutusalasse.
 
[[4. august]]il 2004 algas ülestõus uue jõuga.
 
==Vaata ka==
475

muudatust

Navigeerimismenüü