Erinevus lehekülje "Nivelleerimine" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Märgised: Mobiilimuudatus Mobiiliveebi kaudu
 
Nivelleerimise kiiruse ja mugavuse parandamiseks kasutavad tahhümeetrid juba eelnevalt sisestatud lähteandmeid ja mõõdetud horisontaal- ja vertikaalsuuna lugemeid. <ref name=":0" />
 
== Geomeetriline nivelleerimine ==
Täpseim ja laialdaselt kasutusel olev meetod kõrguste mõõtmiseks on '''geomeetriline ehk horisontaalkiirega nivelleerimine'''. Geomeetrilisel nivelleerimisel määratakse kahe punkti vaheline kõrguskasv. Töövahenditeks on vertikaalsed latid ja nivelliir, mis tagab horisontaalse viseerimiskiire.<ref> https://eprints.tktk.ee/id/eprint/1751/2/1_nivelleerimise_miste_ja_viisid.html. Vaadatud: 23.02.2021.
</ref> Nivelliiri peab paiknema kahest mõõdetavast punktist võrdsel kaugusel. Punktidevaheline kõrguskasv leitakse, kui lahutatakse tagasivaate lati lugemist edasivaate lugem.<ref>https://www.fig.net/resources/proceedings/fig_proceedings/cairo/papers/ts_33/ts33_05_ceylan_etal.pdf. Vaadatud: 23.02.2021.
</ref> Tuleks silmas pidada, et geomeetriline nivelleerimine on küll täpne, kuid praktikas võib tekkida mitmeid vigu järskude pinnavormide tõttu.<ref>https://dspace.emu.ee/xmlui/bitstream/handle/10492/3260/Erki_Runtal_2017BA_GM_t%C3%A4istekst.pdf?sequence=1&isAllowed=y. Vaadatud: 23.02.2021.
</ref>
 
==Vaata ka==
*[[Geomeetriline nivelleerimine]]
3

muudatust

Navigeerimismenüü